| r0biricaa a întrebat:

Salutare,

Deci am si eu o nelamurire/intrebare...

Deci Bluetooth`u merge la toate telefoanele. Sau pentru fiecare telefon trebuie cate un Bluetooth special?
Eu am un Bluetooth de la telefonul lui maicamea si eu am un telefon Samsung U600. Imi puteti zice daca stiti cum fac sa pot vorbii direct prin "casti" bluetooth?

Sper ca ce am scris sa fie corect. Sa nu fi scris niste greseli amarnice.

Multumesc mult si astept raspuns cat mai repede! RESPECT!tongue

8 răspunsuri:
| ΔH a răspuns:

Bluetooth-urile sunt compatibile intre orice telefoane, nu e cum era pe timpuri la irda.
Pentru a-ti conecta casca bluetooth, am impresia, ca in timp ce o cauta, trebuie sa ti apasat pe butonul ala de la casca.
Dupa ce a gasit-o, te conectezi, si gata.

Dar vezi ca folosesti casca numai pentru apeluri, nu si pentru a asculta muzica, sau la radio.

| lcornea a răspuns:

La ce te referi tu nu este bluetooth, ci este hands-free prin bluetooth. Bluetooth este o tehnologie care are un standard de comunicare si faciliteaza comunicarea intre toate chestiiile care au bluetooth. Insa hands-free-ul are un protocol care vine pe deasupra, si negociaza intre casca si telefon, asta este specific telefonului, sau seriei de telefoane. Deci nu cred ca poti sa folosesti hands-free-ul de la un telefon la altul decat daca sunt compatibile.

| johnyjohny2006 a răspuns:

Se poate face simplu dupa ce dai conexiunea selectezi ce vrei mai departe si acolo ai tot ce vrei

| r0biricaa explică:

Deci am intrat la Bluetooth Service si am gasit Headset, Hansfree, Bluetooth stereo headset, File transfer, Object push, Basic Printing, Dial-up networking, Serial port. asa in fine deci eu cred ca e Headset sau Handsfree dar nu stiu cum fac sa functioneze.confusedCa, cand dau acolo imi zice ca se foloseste pentru a efectua apeluri intrare/iesire. Ai putea sa imi spui mai explicit putin cum fac?!big grin

| r0biricaa explică:

Mda. si apropo se incarca?!smug

| vasy_8839 a răspuns:

Da, fiecare tip de telefon are"bluetooth"-ul sau special, nu poti folosi unul"nokia" la "samsung"...de obicei la un 'nokia 6540(e doar ex)trebuie sa mearga orice bluetooth "nokia" dar nu obligatoriuu"samsung', ideea este ca fiecare firma are bluetooth-ul doar pentru telefoanele sale...neadaptabil la alte tipuri

| rak751 a răspuns:

Vasy gresesti amarnic. Bluetooth-ul meu e LG si merge la orice tip de telefon inclusiv la conectare cu PC-ul (prin dispozitivul bluetooth atasat la calculator) atunci cand vb pe skype. Prima data deschizi casca si apoi o cauti cu telefonul.Nu merge sa asculti muzica sau radio.

| Otilia_Wanda_1976 a răspuns:

Daca folosesti BTmono(aplicatie din play store - pentru android) poti folosi casca ca si handfree.