| FlavYusH a întrebat:

dupa ce am dau seama daca procesoru se potriveste cu o placa de baza? plz, funda

Răspuns Câştigător
| Danιel a răspuns:

Dupa socket. Procesoarele Intel incep cu seria LGA si numarul respectiv (1156, 1366, 754, 775 etc.), iar cele AMD incep cu seria AM2, AM2+ sau AM3. De asemeni, placa de baza specifica si socketul, ca sa stii daca se etanseaza uniform in slot.

3 răspunsuri:
| AdiSR a răspuns:

Te uiţi la specificaţiile socket-ului de pe procesor şi placa de bază. Dacă sunt identice, se potrivesc.

| darkstar a răspuns:

Te uiti la socket
Mai multe informatii ai aici:
http://cum-sa.com/lista-socket-urilor-pentru-procesoarele-intel-si-amd/

| FlavYusH explică:

Ms mult pentru ajutor.