| Ceiriog a întrebat:

Salutare ^^
In prezent folosesc Windows XP SP3 si as vrea sa fac upgrade-ul la Windows 7. L-am facut odata mai demult, inainte sa nu mai fie suportat as crede, sau aproape de data aceea (8 aprilie 2014) nu-mi amintesc clar, insa atunci am intalnit o problema. Toate driverele erau compatibile exceptand driverul pentru sunet. Am un Realtek AC'97 si la momentul acela nu l-am putut gasi pe internet pentru windows 7, ci doar pentru windows Vista maximum. Calculatorul este putin vechi, de cativa ani de zile, insa specificatiile sunt destul de bune pentru perioada in care l-am luat. Intrebarea mea este, se poate sa fi adus un update care sa-l faca compatibil pentru Windows 7 intre timp? Deoarece nu as vrea sa fac upgrade-ul si apoi sa fiu nevoit sa fac downgrade. Oricum in caz ca nu e compatibila vreau sa schimb placa de sunet doar ca daca e compatibila. why bother? tongue
Specificatiile PC-ului:
-Placa video : NVIDIA Geforce 8600 GT
-Procesor : AMD Athlon 64 X2 Dual-Core 5000+ (tactat la 2, 4 Ghz) (acum am observat ca in Device Manager la procesor apare de 2 ori. uhm. pot fi doua procesoare de acelasi fel sau?)
-Memorie interna :500GB
-Memorie RAM:2 GB straight face (in apararea mea Virtual Memory-ul imi aduce alti GB in plus soo tongue )
Daca doriti orice alte detalii, just ask happy

Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| gelu1970 a răspuns:

Iti merge windows 7.
o versiune de 32 bit
home premium sau professional.
nu fa idiotenia sa instalezi ultimate.
driverul ce ai scris mai sus exista pentru windows 7 si in cel mai rau caz, inclusiv cel de vista.

4 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

Daca sunt probleme cu driverul placii de sunet integrate in placa de baza, problema va ramane. Producatorul placii de baza sau cel al circuitelor placii de sunet ar trebui sa produca drivere si pentru W7, nu numai pentru Vista.

Numai daca gasesti un driver pentru placa de sunet sau daca mai pui o placa de sunet suplimentara la care sa se gaseasca drivere pentru windows7 (poate chiar pe USB) se rezolva problema, altfel totul ramane neschimbat ca si data trecuta.

| Ceiriog explică:

Multumesc tuturor pentru ajutor. Nu eram sigur pentru ca atunci cand am instalat W7 prima data nu gaseam nicaieri driverul pentru W7 insa acum l-am vazut pe mai multe siteuri si nu eram sigur happy O sa-l instalez in curand happy @gelu Professional vreau sa bag :p titanfall, tinand cont de Virtual Memory va fi okay :p

| titanfall789 a răspuns:

Ori iti cumperi un pc nou ori cumperi inca 2 placute ram a cate 2gb

| titanfall789 a răspuns:

Iti trebuie cel putin 6gb ca sa functioneze bine