| r0b3Rt03 a întrebat:

Salutare la toata, sunt putin confuz in legatura cu un procesor pentru aceasta placa de baza "GA-G31M-ES2L v2.0". Ma gandeam la unul e 8400 sau e8500, acuma nu stiu ce sa spun.Va rog daca este posibil sa imi recomandati un procesor mai bun pentru aceasta placa de baza. In momentul de fata am un E2220 de 2, 40ghz.

5 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Mergi pe quad core. Un q9300 e destul de ok. Dual Core-urile pe 775 sunt depasite, quad core-urile ce isi dau ultima suflare pe soket-ul asta.

| Jipa95 a răspuns:

Ar fi o trecere destul de mare de la un e2220 la e8400 si asta prin frecventa de rulare a celor 2 procesoare. intre e8400 si e8500 nu este diferenta de doar 160mhz mai mare, ceea ce nu se simte mai deloc. Recomandarea mea este sa il iei pe cel pe care il gasesti mai ieftin. N-ai de ce sa te si ingrijorezi ca placa de baza le suporta, dar sa stii ca aceste procesoare nu mai fac de mult fata in ultimele jocuri aparute. Pentru a rula filme @1080p, navigare pe net si jocuri de tip moba sunt ok.

| r0b3Rt03 explică (pentru Jipa95):

Ok atunci multumesc tare mult.

| CPAElites a răspuns:

Teste in Passmark :
E2220 - 1, 343 puncte
E8400 - 2, 178 puncte
E8500 - 2, 313 puncte
Quad Core q6600 - 2, 987
Quad Core Q9505 - 3, 667 puncte

Concluzia? Strange bani PENTRU UN PROCESOR QUAD CORE!

| r0b3Rt03 explică (pentru CPAElites):

Am reusit sa strang sa imi iau un q8200 e decent si asta.