| SGTchampion a întrebat:

Salutare. Tocmai am cumparat un sistem 5.1 Logitech, si o placa de sunet Asus Xonar DG SI 7.1. Toate boxele sunt conectate la bass, iar din bas ies 3 cabluri : unul verde, unul negru si unu portocaliu. Placa de sunet are urmatoarele gauri:Roz, Verde,Negru, Portocaliu si Argintiu. Am bagat cele 3 cabluri, dar din pacate se aude Stereo. Ce sa fac?

2 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Sa setezi placa de sunet pe 5.1. Apoi e normal sa de auda stereo, adica boxele fata si sub-ul, atat timp cat tu dai cu semnal stereo in ele. 5.1 vei avea numa la filmele cu coloana sonora DTS sau Dolby! Ca sa ai 5.1 din stereo, ar trebui ca boxele sa stie prologic, ceea ce nu cred!

| tteo92 a răspuns:

Cum? ce cabluri ai bagat si unde!? in placa de sunte din pc? pai daca zici ca ai un sistem 5.1, nu trebuie sa bagi in placa de sunet decat un cablu, in gaura verde. restul le conectezi la subwoofe sau nu stiu cum e sistemul tau. n-ai manual in cutia cu care a venit?