| Fck99 a întrebat:

Salutare TPU, am incercat sa bag windows pe un PC nou, insa nu imi gaseste Hard Disk-ul unde sa il instalez, care ar putea sa fie problema?

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Hard disc-ul nu e conectat la calculator, sau e defect. Și ce dacă calculatorul e nou... asta nu înseamnă că nu poate veni cu un Hdd defectat în timpul manipulării sau transportului.
Dacă în BIOS nu-ți vede hard disc-ul, trimite calculatorul la garanție(dacă ai), dacă nu în service cu el.

| Fck99 explică (pentru DeyCj):

In BIOS il vede, dar cand sa instalez windows-ul, nu imi apare HDD-ul.

| JonnyBr a răspuns (pentru Fck99):

Ai incercat IDE mode? citeste manualul bios-ului tau

| Fck99 explică (pentru JonnyBr):

Am rezolvat, se pare ca merge doar windows 10, iar eu am vrut sa bag 7, multumesc oricum!

8 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Ai nevoie probabil să pui mai întâi pe un stick USB sau pe o dischetă floppy (dacă are) driverele pentru controller-ul SATA.
Oricum, te poți adresa suportului clienți al Microsoft, te ajută ei pas cu pas.

| gelu1970 a răspuns:

Pc nou?
formateaza hdd si incearca dupa aceea sa instalezi w

Răspuns utilizator avertizat
| яαυℓ a răspuns:

Este posibil ca windows-ul să nu fie bun, o seară plăcută!

| JonnyBr a răspuns:

Cauta in bios (F2 F10 DEL depinde de model) la setari controlor hard disk si pune-l in modul ide nu sata.

Alta varianta ceva mai greoaie e sa faci slip in imaginea de windows a driverului SATA.

pm si te ajut prin tel