| 28cosmin a întrebat:

Salutare, TPU!
Am si eu o intrebare la voi:
Care credeti ca este cel mai bun player de audio (MP3 si alte codecuri de audio) si pe care o recomandati pentru utilizarea in present?

Fara Winamp ca este foarte demodat.

Utilizez Windows 10 Pro x64.

Răspuns Câştigător
| vasydrag a răspuns:

VLC sau windows media player. Depinde ce tehnologii mai ai in casa. Spre exemplu eu de curand am gasit optiunea la windows media player sa difuzez muzica din laptop in sistemul audio fara fir. Prin reteaua locala. Il gaseste playerul automat pe sistem 7.1 pioneer.

7 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

VLC e destul de ok. Nu poti sa consideri "cel mai bun" dar e printre cele mai bune. Winamp nu e demodat, daca te referi la versiune, chiar anul asta a primit un update. Daca te referi ca "lumea nu mai asculta", iarasi, nu inseamna ca e "demodat".

| NLS a răspuns (pentru CM7YRE):

Nu se pune problema de demodat, dar eu prefer sa ma feresc de softuri care nu primesc vreme de 5-6 ani update-uri de codecuri.
Caci versiunea de FLAC din 2012 nu-i deloc totuna cu cea din 2018.

Nici nu mai stiu cum arata Winamp, desi prin 1999-2000 scoteam skinuri pentru el pe discheta (@ NetCaffe).

| dannyel86 a răspuns:

AIMP e un alt player simpatic. :) L-am testat si gasesti si skin-uri la el, cum are si Winamp.
La ultimul mentionat nu am renuntat, pentru ca m-am invatat cu el (sunt mai conservator).
https://www.youtube.com/watch?v=Jlzhy5YZZnA

| NLS a răspuns (pentru dannyel86):

Eu nu doar ca l-am testat, il folosesc exclusiv din 2008.
Insa cel mai performant ramane Foobar (daca m-as putea obisnui cu interfata, nu as folosi probabil altceva).

| Panamax a răspuns:

Jriver.
Am folosit ceva timp Foobar 2000.
Dar jriver decodeaza chiar orice.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foobar2000.

| marinaru777 a răspuns:

Eu merg de 18 ani pe winamp audio e ok la video VLC, bsplayer