| Cristian12007 a întrebat:

Salutare TPU, as dori sa-mi cumpar un PC pentru gaming mai mult, dar nu numai.
As vrea sa ma incadrez in 1800/1900 lei daca ma puteti ajuta cu o sugestie v-as fi foarte recunoscator.
Multumesc anticipat.
P.S. : Vreau sa-l fac pe piese deoarece am inteles ca as iesi mai ieftin.

13 răspunsuri:
| SouLIce a răspuns:

Este putin peste bugetul tau dar merita
http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/921353/

| sltlp a răspuns (pentru soloangel01):

Ala numai de gaming nu e laughing

| soloangel01 a răspuns (pentru sltlp):

straight face Uimestema tu cu unul!

| sltlp a răspuns (pentru soloangel01):

Pe piese nu iesi mai ieftin neaparat.
Dar cu siguranta iti iese ceva mai performant si mai bine "orientat" pe ce vrei tu.
Plus ca stii exact ce ai in pc si ai garantie extinsa.
Eu recomand asa: http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/921350/
ai un cpu amd performant, hexa-core(6 nuclee)
4gb ram ddr3 si poti oricand sa faci upgrade la mai mult
-placa de baza destul de solida
-hdd 1000gb
-placa video performanta.
https://www.youtube.com/results?q=6300+750+ti+gameplay

| sltlp a răspuns (pentru soloangel01):

Nu ai sa vezi niciodata "gaming" cu o grafica integrata, fie ea in cazul ala si de la un apu...

| AdrenalinTm a răspuns (pentru sltlp):

asa e daca nul crezi unal pe jipa zici ca suni din partea mealaughing si te lamureste el
fam si mie unu pc fara periferice fara monitor cam in 1500 euro a si fara placa video sau cu da sa duca 3 monitoare 4k(cu xenon(xeon) daca cu placa video

| sltlp a răspuns (pentru AdrenalinTm):

Ce vrei sa faci cu el? Placa video de 4k gasesc rapid, dar depinde ce vrei sa faci cu pc-ul overall.

| AdrenalinTm a răspuns (pentru sltlp):

Pai vreau sa aiba multe tehnologi procesorul inclusiv de virtualizare ma in afara de jocuri cam de toate.Ti as fi foarte recunoscator daca ai putea

| sltlp a răspuns (pentru AdrenalinTm):

Trebuie sa stiu daca vrei grafica sau prostioare de astea ca sa stiu daca are sens sa bag un quadro. Apropo, nu e prea "frumos" sa il bombardez pe cel care a pus intrebarea cu intrebarile tale :D.
PS: in configuratie, neoficial, mergea si o placa de baza "normala" nu musai de server. Dar cele de server sunt mult mai rezistente in timp, si din moment ce vrei un workstation, presupun ca o sa stea deschis multe ore...
Ti-am pus xeon quad-core(hexa nici nu intra in buget...)
Cel mult sa pun hexa un cpu "normal" dar din skt 2011. Am facut cu fiecare combinatie.
Am pus hdd 2gb, ssd cu 5 ani garantie. Sursa foarte ok. Ram 16gb ajung
Deci nu uita, pana nu stiu exact ce programe vrei sa folosesti pe el, nu am cum sa deduc(in functie de programe, sunt unele mai intensive pe cpu, altele pe gpu). Virtualizarea nu spune toata povestea... http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/921766/
http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/921767/

| AdrenalinTm a răspuns (pentru sltlp):

Folosesc ubunt, kali.backtrack,wifislax,msql,BSD,solaris,windows server(2012),android(asa in mare)si cel putin 3 dintre ele sa fie deschise de o data.nu folosesc programe de grafica

| sltlp a răspuns (pentru AdrenalinTm):

In cazul asta nu o sa ai nevoie de putere de procesare grafica, deci un gpu puternic nu isi are rost.

| sltlp a răspuns (pentru AdrenalinTm):

Tinand cont ca nu faci procesare grafica sau programe degrafica, e inutil sa iti pun un gpu asa de scump. Am pus un gtx650, si mai trag la restul. Gtx 650 e capabil de pana la 4 monitoare, dar doar cele de pe hdmi la rezolutie 4k cu refresh rate de 24hz. In 60 hz, poate sa mearga cu pana la 4*2560x1600, deci clar fara probleme 4*full hd.
Pot rezolva asta cu un gtx 660 dar tot nu o sa fie capabil sa duca pe 6 bucati in 4k pe 60hz. Idem si pentru gtx 760 sau 780ti. Ce avem temporar nu prea permite cu o singura placa sa duci 3*4k. Si problema asta e deoarece asta e limitarea la hdmi/dvi. Motiv pentru care s-a introdus displayport-ul. Daca stii ca ai display-port pentru cele de 4k, imi zici, schimb cumva. Acum las 650-ul.
Overall daca ma uit mai atent, mari schimbari nu as face. Totusi din diferenta de buget ar incapea fie 32 gb ram, fie un ssd mai rapid. Cum doresti.