| Covery a întrebat:

Imi poate face cineva o configuratie pentru un Pc de gaming. Am un buget cam de 2500-2600 lei dar vreau sa cumpar din acesti bani si monitor, boxe, carcasa, etc. As vrea sa ruleze jocuri ca BF3, LoL, CoD, World Of Tanks, War Thunder, etc.

19 răspunsuri:
| ITMania a răspuns:

FX 6300 + 4GB RAM + 650 Ti Boost + monitor Full HD de calitate, alaturi de boxe foarte ok:
http://bit.ly/19WUPEz

| KodrutZ a răspuns (pentru ITMania):

FX-6300 cu DDR3 ordinar la 1333? Halal treaba...

| ITMania a răspuns (pentru KodrutZ):

Si ce propui? 20-30 lei in plus pentru 1600MHz si 0% performanta in plus?
Sau traiesti in lumea APU sau a testelor sintetice si nu stiu eu?

| KodrutZ a răspuns (pentru ITMania):

Traiesc in lumea in care latimea de banda la AMD se simte in framerate in jocuri/aplicatii practice chiar si cu 10-20%, in functie de caz. Mai degraba ii puneai un G3220 cu 8 GB RAM si o placa video un pic mai rasarita decit furnalul ala de 6300. Nu de alta, dar deja au inceput sa apara jocuri care cer peste 4 GB RAM...

| ITMania a răspuns (pentru KodrutZ):

Si poti dovedi cele de mai sus? Ca va place sa aveti gura mare fara a cunoaste de fapt toate detaliile.
Vreau si eu sa vad testul in care un FX 6300 e limitat de memorie la 1333MHz sau ca dual-channel sau frecventa mai mare se simte pe platforma AM3+,ca nu vorbim aici de FM2 si grafica lor integrata, unde se aplica ce zici acolo.

http://www.pugetsystems.com/......-142/page3

Intr-adevar,diferenta de 10-20% in mintea ta, ca in practica e 0 barat.
Dar ne place sa vorbim. PS: Sistemu de teste a fost un FX 8150, pe socket AM3+,nu FM2+,ca de asta se discuta aici. Asta ca sa fie clar de la inceput, in caz ca te faci ca nu vezi.

FX 6300 nu e furnal deloc, asta se aplica la FX 83xx, cu TDP de 125W.
Nu e primul procesor cu 95W si va fi ok, performanta fata de G3220 fiind net superioara, iar upgrade la RAM poti face oricand.

Asadar, FX 6300 + 4GB RAM va fi mult mai ok ca G3220 + 8GB RAM, la fel cum memoria mai rapida e inutila. Vrei sa ma contrazici, adu dovezi, nu latra aiurea.

| KodrutZ a răspuns (pentru ITMania):

Va fi OK atita vreme cit va rula cu 4 GB ram diverse chestii...
http://www.tomshardware.com/......09-13.html
Oare de ce nu au facut nici un test cu 1333?

| ITMania a răspuns (pentru KodrutZ):

Si ce ar trebui sa inteleg de acolo, ca tot eu am dreptate?
http://www.tomshardware.com/reviews/bulldozer-ddr3-overclocking,3209-9.html

Hai sa vedem ce-i acolo, in Metro 2033:
1600MHz - 67 FPS media
1866MHz - 67-68 FPS media
2133MHz - 67 FPS media
2400MHz - 68 FPS media

Deci intre 1600MHz si 2400MHz vorbim, in jocuri, de o diferenta de 1FPS.
Merita 1FPS in plus, pe care nici nu-l simti, diferenta de pret dupa tine?

Si nu veni cu de ce nu ai folosit 1333MHz.
Logica ar trebuie sa-ti zica ca daca intre 1600MHz si 2400MHz diferenta de performanta e practic inexistenta, la fel va fi si intre 1333MHz si 1600MHz.

Nu te obosi sa-mi arati contrariul ca nu vei reusi, pur si simplu ti-am demonstrat ca tot eu am dreptate din testul dat de tine...
Repet: nu vorbim de APU`uri unde dual-channel si minim 1866MHz e musai, vorbim de AM3+ unde memoria RAM practic nu are nicio legatura cu performanta procesorului.

| KodrutZ a răspuns (pentru ITMania):

Ar trebui sa intelegi ca nici nu s-au obosit sa ia in consideratie DDR 1333. Omiti sa consideri si LATENTA. Daca ar fi cum zici tu, atunci de ce s-au mai obosit sa foloseasca DDR3 pe AM3+ si nu au continuat cu DDR2? Plus de asta, ei au folosit o placa video high end, 650 Ti-ul se prea poate sa fie influentat mai puternic. Buba e ca nu avem platforma in fata sa ne jucam cu ea...

| ITMania a răspuns (pentru KodrutZ):

Buba este ca tu nu ai platforma in fata sau nu ai avut ocazia sa testezi cate ceva.
Eu unul nu vorbesc doar din baza testelor, ci si din ceea ce am testat si ceea ce testez in continuare.

Nu s-au obosit sa foloseasca 1333MHz pentru ca teoretic s-a cam trecut la 1600MHz, dar fara rost. DDR2 e cu totul alta mancare de peste,ce cauta in discutia asta?

In fine,discutiile sunt efectiv inutile ca oricum nu vom ajunge nicaieri.
Tu nu vrei sa intelegi ca nu ai dreptate si interpretezi gresit testele, pe mine nu ma vei convinge ca ai dreptate fara dovezi solide, din care sa nu-ti arat contrariul.

Incearca sa ignori si sa lasi deoparte interventiile de genul daca nu esti sigur de tine. Ca daca incep si eu sa ma leg de configuratiile tale nu cred ca va iesi a bine, garantez ca iti voi gasi destule hibe, dar pana acum am trecut cu vederea.

| KodrutZ a răspuns (pentru ITMania):

Leaga-te, chiar te rog. Nu sint genul care sa sar de cur in sus daca comentezi pertinent. Si aici sint - partial - de acord cu tine. Cu latentele cum sta treaba, ai testat? Nu de alta, dar sint chiar curios. Pe AM2 era o diferenta palpabila intre CL4 si CL6 pe la 800 MHz.

| ITMania a răspuns (pentru KodrutZ):

Ma bucur ca ai inteles cat de cat totusi.
Latentele sunt cam tot pe acolo, cel putin intre CL9 si CL11. Din ce`am testat eu, personal:
i5 2400, grafica integrata: 1333MHz CL9 si 1600MHz CL11 - aceleasi rezultate
FX 8350 + 7870 XT - aceeasi situatie

Singura diferenta am vazuta pe un 6800K APU, pe grafica integrata.
Cand s-a trecut la dual-channel, diferenta a fost de vreo 5%. Dual-channel + frecventa de minim 1866MHz, performanta in plus depasea 10%.
Deci practic, aici e singura platforma unde conteaza memoria RAM, pentru grafica integrata. Performanta CPU in sine a crescut, ci doar pentru cea iGPU (la Intel din pacate nu se aplica asta).

| KodrutZ a răspuns (pentru ITMania):

Da, stiam povestea cu grafica integrata, acolo e logic, ca se foloseste memoria sistemului ca memorie video pina la urma. La Intel am observat o chestie ciudata, eu am i3 2120 cu Kingston HyperX Genesis la 1600 si imi merge la 1333 cu latentele default. Am incercat sa le setez ceva mai strinse manual, ma tot ducea in ecrane albastre si nu mi-am mai batut capul, in special fiindca - cel putin in teste sintetice - memoria la 1333 se comporta incredibil de bine, chiar si cu latentele alea standard din BIOS. Bine, cum si in real-life totul se misca foarte ok, nici nu mi-am mai batut capul. Daca reusesc AMD sa scoata niste procesoare low-power suficient de capabile in urmatorii citiva ani, as trece inapoi pe AMD cu mare placere. Pina una alta, i3-ul e ridicol de rece si consumul chiar se simte pe factura la curent...

| ITMania a răspuns (pentru KodrutZ):

HyperX 1600MHz ar trebui sa mearga CL9 cu 1.65V sau CL11 cu 1.5V.
i3 2120 le cunoaste stock la 1333MHz, atat stie controllerul de memerie, pentru mai mult faci OC din BIOS.

| KodrutZ a răspuns (pentru ITMania):

Da, doar ca placa de baza e cu B75 si nici aia nu ma lasa sa fac OC, pot cel mult sa setez latentele manual, iar cele citeva incercari in sensul asta s-au soldat cu blue screenuri. Am tot rupt stilul cu overclock pe AMD fara probleme majore timp de vreo 15 ani, acum stau linistit. Oricit de de-andoaselea ar fi setate memoriile si procesorul, SSD-ul face diferenta de la cer la pamint intr-un sistem contemporan.

| ITMania a răspuns (pentru KodrutZ):

Nu te mai chinui cu memoriile ca oricum nu vezi difenta, cred ca te-ai convins acum de asta. SSD`ul e musai, eu planga langa Asus R501`le cu HDD`ul sau de 5400RPM, pur si simplu ingheata daca ii dau prea multe sa faca..si vorba aia, am i7. happy

In fine, daca mai vrei sa discutam, imi poti da un PM, am cam luat`o pe aratura pe topicul omului.

| fear1234567 a răspuns:

Un procesor i3-i5 o placa video Amd sapphire 7750, vreo 4gb ram si iti merg jocuri si mai bune decat cele mentionate!

| Al3xinio a răspuns:

Un mic sfat, asteapta black friday, poate gasesti ceva frumos, redus si ieftinwinking

| AñöñymúoüS a răspuns:

Eu am cumparat doar de la Emag si de la Altex.
In ce priveste Emag am citit pe Net ca sunt seriosi, daca este o problema cu un produs aflat in garantie se rezolva.Despre Altex nu stiu ce sa spun.
Alte site-uri:Mediadot, pcgarage, cel.ro,dar nu stiu despre ele. PCgarage este foarte cunoscut, cred ca sunt seriosi.
Pe unele site-uri(de exemplu Emag) poti sa alegi componentele si ti le monteaza ei, contra cost(cred ca 50 lei, nu stiu sigur). Cred ca si la pcgarage se poate.

| CartofulZburator a răspuns:

Pentru War Thunder nu iti trebuie un calculator de gaming, are grafici destul de bune chiar si la ultra low.(eu am placa video de 1 giga si un giga ram, procesor amd probabil radeon si ma pot juca la medium extrem de bine)