| RaduHack a întrebat:

Salutare TPU, mi-am instalat acum windows 7 pe PC. Si nu stiu ce trebuie sa fac dupa. Va rog ma ajutati? ce drivere trebuie sa iau? dar sa ma conectez la net?

ps: tin sa mentionez ca pentru sunet si net am niste placute in plus...adica nu bag mufele pe placa de baza.

Răspuns Câştigător
| miTzuliK93 a răspuns:

Procura-ti programelul AIDA64, pune-l pe acel PC, instaleaza-l, ruleaza-l, si vezi ce componente ai. Tu nu ai driverul placii de retea instalat, de aia nu-ti merge netul (sau nu ai driverul placii de baza instalat daca placa de retea este integrata in placa de baza), iar pe astea 2, cel putin, va trebui sa ti le descarci si instalezi manual. P'aceea poti instala un programel gen DriverMagician, DriverEasy, DriverGenius, DriverMax, DeviceDoctor de exemplu si restul driverilor lipsa ti le va descarca si instala / actualiza automat. In mod normal, la W7, ar trebui sa isi procure singur driverul placii de retea.

4 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Pai nu stiai ca inainte de a instala un windows trebuie sa ai driverele pregatite? Vezi ce placa de baza ai si te duci la producator si-ti descarci driverele. Pe alt calculator, daca pe asta nu ai retea! Simplu!

| Blamely a răspuns:

Downloadeaza Driver Detective și îți va da o listă cu driverele neinstalate.

| RaduHack explică (pentru Blamely):

Cum sa il iau daca nu ma pot conecta la net? Sigur am nevoie de un driver si pentru net...sau.pot sa il pun pe un stick apoi sa il instalez?

| Blamely a răspuns (pentru RaduHack):

Da, cred că poți.