| anonim_4396 a întrebat:

PC-ul meu are urmatoarele specificatii acum :
- Motherboard : ASRock G41M-VS3
- CPU : Intel Core 2 Duo E8400
- RAM : 4GB DDR3
- Videocard : Sapphire Radeon R7 240 WITH BOOST 1GB DDR5 128-bit
- Sursa : LC-8400BTX (da stiu e veche laughing) )
- HDD : Samsung HD161GJ

Si mi-as dori un mic upgrade pentru a merge mai bine, ce imi recomandati pentru un buget mic de 500RON?
Multumesc anticipat.

2 răspunsuri:
| Claudiu1905 a răspuns:

E clar, placa video, dar nu r7 250, nu are rost. Si daca trebuie schimbi si sursa. RAM ai chiar pre mult, nu-i nevoie. Vezi ca placile gaming au nevoie de alimentare separata, sursa trebuie sa aiba un cablu special cu 4 sau 6 pini, sau convertibil, si 4, si 6. Vezi placa video cati pini are si cat consuma, uneori ai chiar recomandare sursa minimum

| DrGeorge a răspuns:

Salut,

La specul de mai sus nu prea ai optiuni.

Procesorul la un Intel® Core™2 Quad Processor Q9650 sau inca 4 GB de ram. Mai sus de un Extreme nu o sa te ajute placa de baza.

Procesorul ar cere 95W fata de 65W cat cere cel actual.
In ce priveste placa video, nu te ajuta sursa. Trebuie sa te limitezi undeva la 350W maxim (chiar daca sursa este de 400w).

Eu as recomanda RAM-ul.