| verdiNEBUN a întrebat:

Salutare tpu.ro,

Am urmatoarea problema cu PC-ul.
Am 6GB DDR3, procesor blana, placa video la fel, totul avion.
Acum, in ultimul timp, calculatorul merge foarte prost si se blocheaza frecvent. Cand dau drumu la task manager am mereu psihycal memory peste 70%.
Unde este problema?

P.S: am curatat sistemul iar problema e aceeasi

11 răspunsuri:
| florin1979 a răspuns:

Deschide task manager la procese si vezi ce papa ramii. inchide acel proces, apoi vezi ce se intampla. probabil la restart acel proces va aparea. dar, de asta exista google. scrie numele acelui proces pe google si cauta acolo persoane cu problema ca a ta si bineinteles solutia salvatoare happy

| KodrutZ a răspuns:

Vremea e de vina, avioanele zboara nasol pe ceata/ninsoare. In alta ordine de idei, verifica temperaturile, plus ce a zis al3x.
P.S. Eu am 8 GB DDR3 si nu ma dau mare.

| verdiNEBUN explică (pentru KodrutZ):

Nu ma dau mare, ai interpretat gresit.

| KodrutZ a răspuns (pentru verdiNEBUN):

Asa suna. In loc sa zici procesor blana si placa video la fel, nu e mai practic si mai cu sens sa zici exact CE procesor si CE placa video?

| verdiNEBUN explică (pentru KodrutZ):

Processor : AMD Phenom (tm) II X2 545 Processor (2 CPU's), ~ 3. 0GHz
Placa video: AMD Radeon HD 6500 Series, Approx. Total Memory 2420 MB

| KodrutZ a răspuns (pentru verdiNEBUN):

@dulgherunicu: Sa mori tu daca nu e asa?
@verdiNEBUN: Ala e un procesor acceptabil, nu e nimic "blana" la el, iar placa probabil e un 6570 cu 2GB GDDR3, ceea ce e mediocru de-a dreptul. Oricum, problema ta nu e nici o problema. Uite, si eu am 8 GB ram si acum imi arata physical memory 55%. E vorba de modul in care isi face Windows 7 caching. Ai probleme din cauza modului in care se misca sistemul, sau nu?

| verdiNEBUN explică (pentru KodrutZ):

Mi-am cam pierdut timpul pe aici.
Problema mea cred ca se trage de la HDD, cat despre celelalte cred ca am fost destul de clar.

| al3xander a răspuns:

Ai vreun antivirus? esti sigur ca n-ai virusi? ce sistem de operare ai? cam ce programe ai instalate?
incearca sa faci o scanare cu combofix http://www.bleepingcomputer.com/download/combofix/ si/sau kaspersky virus removal tool http://www.softpedia.com/get/Antivirus/Kaspersky-Virus-Removal-Tool.shtml

| tr3ig a răspuns:

Problema este ca ai un virus sau sistemu este foarte incarcata. curatarea se face foarte eficient prin formatatre si instalarea de win. atunci esti sigur ca iti merge foarte bine. asa ca spor la formatat si nu mai incercati toate porcariile astea de pe net care cica curata. astea curata cativa registrii si atat da tot prst merge calcu.

| dulgherunicu a răspuns:

Daca aveti 6 sau 8 giga la ce va fol ca sistemelenu folosec mai mul de 4

| verdiNEBUN explică:

Windows 7 ultimate

am avut problema cu miscatul nasol, am reinstalat windows si tot aceeasi chestie straight face
nu cred ca e din pricina unui virus, dar nu zic nu; pana acum rulam linistit chrome + joc + messenger + skype.