| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa imi achizitionez o placa video. M-am gandit la o placa nVidia gtx 660 de 2 gb de la Gigabyte. Dar sunt unii care spun sa merg pe ATI 7850 de 2 gb de la MSI. Ce sa imi iau? Pt jocuri care spuneti voi ca e mai buna? Ms.

9 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

E ok sistemul. Ramai la gtx 660. Eventaul, daca maresti bugetul, sa mergi e un r9 270x.

| Bimmer a răspuns (pentru sltlp):

E mai bun ca gtx 660-u? R9 ce echivalent in nVidia are? Ms

| sltlp a răspuns (pentru Bimmer):

La r9 nu pot sa gasesc ceva echivalent(echivalent total). Oricum, ca idee, e peste 7870, iar gtx 660 e cu 5-10% sub 7870. Doar undeva intre 660 si gtx 760 daca vrei comparat cu nVIDIA.

| Bimmer a răspuns (pentru sltlp):

Ok. dar 80% mi-au spus sa merg pe nVidia pentru ca are Phisyx parca... si e mai bine optimizata pentru jocuri si driverele sunt mai compatibile

| sltlp a răspuns (pentru Bimmer):

Physx nu e in nici 5% din jocuri. Asa ca asta nu e un criteiu.
2. Uita-te la next-gen, adica ps4, xbox one si wii U. Toate au gpu radeon. Asta se traduce da: optimziare la radeon si pe pc.
Driverele sunt ok la ambele(e adevarat ca nVIDIA are un usor avantaj), dar cu tot avantajul, e depasita de r9 270x.

| Bimmer a răspuns (pentru sltlp):

Ok, am inteles.big grin Sa vad ce oferte vor fi de Black Friday ca vreau sa imi iau una:d

| hp8510p a răspuns:

Pai restul sistemului pe care il ai nu se ridica la standardele placilor astea mai bine nu le cumperi

| Bimmer a răspuns (pentru hp8510p):

Am i5 de 2, 8 cu 8 mb cache, 8 giga ram ddr3, si o placa de baza Asus ce are 3 ani. Crezi ca nu e ok sistemul?

| hp8510p a răspuns (pentru Bimmer):

E foarte ok.Ia-ti de la nvidia.Nu sta pe ganduri