| Cranckich a întrebat:

Salutare tuturor, am o problema cu instalarea sistemului de operare la un pc mai vechi ( Athlon 2200 /512 ram/HDD 80Gb ), nu ma lasa sa instalez.
-La instalarea xp-ului se instaleaza cam 30 % dupa care imi zice ca nu mai merge si trebuie sa ii dau F3 ca sa opresc instalarea.
-pentru windows 7 : fac partitiile pe hdd, iar cand sa se instaleze gaseste o eroare.
- Pt Vista nu face nici macar partitiile imi zice : Failed to create a new partition on the selected used space.( error : 0x80042453 ).
Nu mai stiu ce sa ii fac, sa fie oare Hdd-ul?
Mentionez ca in momentul care s-a stricat mi-a aparut blue screen si aveam XP instalat.

Va multumesc.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vezi in manulalul placii de baza sectiunea jumper setup- clear CMOS, e un jumper cu trei pini.
Intra in bios-setezi default settings.
Daca placa de baza vine cu driveri pentru Via chipset sau nVIDIA, pune-i pe o discheta si incarca-i la boot cand iti cere windows-ul cu F6.
Formatezi Hdd in NTFS.
Asta-i tot thinking

1 răspuns:
| Minks a răspuns:

S-ar putea sa aiba hardul ceva. Du-l la un prieten, sau du sistemul la diagnosticat, la un service de la tine din oras!