| ValentinIon a întrebat:

Salutare tuturor, am și eu întrebare, poate cineva știe ceva sau exista vreo metoda? Eu lucrez ca șofer de tir și am un laptop HP cu placa de wifi realtek driver ceva de genul, exista vreo posibilitate ca să măresc raza wifi? Adică să capteze wifi de la o distanță mai mare și să am semnalul bun? Mă refer niste setări din laptop sau ceva fara ruter extender ECT doar din laptop, poate cineva înțelege și știe ceva. Am găsit ceva pe net dar nu este ce trebuie sau vreo aplicație care să mă ajute in acest sens, mersi.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ai posibilitatea de a conecta o antena wi-fi externa (prin USB), activa SAU sa te folosesti de traficul de date din telefon (costisitor in roaming).

| ValentinIon explică (pentru Bula):

Nu exista niste setări in hard driver in laptop gen sa măresc banda să cresc distanță de acoperire la antena din laptopt sa acopere o zona mai mare cv setări?

| Bula a răspuns (pentru ValentinIon):

Nu exista.
Wi-fi este transmisie-receptie de radiofrecventa, care are o putere stabilita si se comporta ca atare.

| carevaescu a răspuns:

Nu se poate face prin programe.