| anonim_4396 a întrebat:

Se poate sa imi instalez un ruter wifi fara sa-l conectez la calcularot/laptop? adica exista vreun aparat special care poate tine locul?

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Poate ai hub sau modem si nu "router" (nu "ruter"). Routerul se laeaga la cablul de net si da net prin Wi-Fi. Uneori router-ele au si o legatura prin cablu prin care poti lega un computer care nu are placa Wi-Fi dar la laptop urile moderne nu este necesar deoarece au toate Wi-Fi.

| pisicaalbastra a răspuns:

Eu am instalat wifiul la laptop, dar am putut scoate cablul din laptop si functioneaza fara sa fie conectat la laptop sau la calculator. Cere ajutorul unui profesionist.

| anonim_4396 explică (pentru pisicaalbastra):

Ok,mersi

| Borz_Romina_1990 a răspuns:

Daca ai laprop/pc care merge si prin wi-fi atunci poti doar sa pornesti ruter-ul cu ce trebuie si va functiona singur fara ca sa il introduci in laptop/pc, adica sa il instalezi in pc/laptop.

| anonim_4396 explică (pentru Borz_Romina_1990):

Cum adica sa mearga prin wifi? am cablu de la rds pe care il introduc in laptop pentru a-l conecta la net... wifi-ul deja l-am instalat pe laptop dar trebuie sa tin cablul de la ruter in laptop si asta nu-mi convine.As vrea sa stiu daca se poate fara.

| K0sti a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu stii ce e ala "ruter"? Tocmai asta e rolul lui, sa nu mai stai cu cabluri! Asa ca nu stiu ce ai instalat tu, da incearca sa faci diferenta intre mere si pere!

| anonim_4396 explică (pentru K0sti):

Stiu care e rolul unui ruter, pentru asta l-am cumparat.Tu ai ruter instalat? si vrei sa spui ca nu il ai legat de pc? rolul lui este sa alimenteze cu net si celelalte aparate din casa pe care le ai, dar tot trebuie sa stea la unul dintre ele conectat printr-un cablu.Cel putin la mine nu merge altfel.

| K0sti a răspuns (pentru anonim_4396):

In cazul cand "aparatul" nu are wi-fi! Nu cand are, cum e cazul laptopului! Deci atentie cu merele! happy