| mihay88 a întrebat:

Vin si eu cu o intrebare si anume care este mai performant procesorul Cortex A7 sau Cortex A9 si daca puteti sa imi explicati si care sunt diferentele intre ele. Va multumesc anticipat happy.

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Anterior au fost versiunile A9 si A8. Teoretic, substituirea acestora cu versiuni bazate pe nucleul Cortex A7 poate rezulta intr-o reducere cu pana la 70% a consumului de energie. Avantajul castigat poate fi folosit pentru cresterea performantelor prin ridicarea frecventelor de functionare, sau imbunatatirea substantiala a autonomiei. Alternativ, folosirea unor acumulatori de capacitate mai mica poate reduce greutatea finala a dispozitivului si permite folosirea unor carcase mai suple.