| HelpMeNow a întrebat:

Problema PC, cand dau sa selectez rezolutia pe windows 7, nu imi gaseste monitorul, imi spune "Generic Non-Pnp Monitor"... si taman rezolutia mea nu o gasesc ( 1440x900 )... ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| Korrawi a răspuns:

Esti sigur/a ca ai instalate driverele de la placa video? in general, din cauza asta nu poti alege rezolutia nativa a display-ului.
Da right click pe my computer->properties->device manager si vezi la display adapter ce zice. Daca e ceva gen "Standard VGA adapter" inseamna ca nu ai driverele de la placa video instalate, incearca sa le instalezi. Daca vezi acolo o denumire de placa video (ATI/Intel/Nvidia) atunci... e un pic ciudat, ar trebui sa poti sa pui rezolutia nativa a monitorului fara probleme. Nu cred ca mai e nevoie de drivere specifice pentru monitor in general, exceptie poate doar pentru touchscreen-uri.