| Cenusa123 a întrebat:

am nevoie de un microfon pentru orele online, deoarece vreau sa incerc si de pe calculator.Am incercat sa bag castile de telefon in Pc, dar cand am bagat casca se auzea un sunet care nu se mai oprea, cand le-am scos si-a revenit.Am incercat si la laptop dar, cand bag castile in laptop si pun o melodie nu se aude nimic.Imi puteti spune daca pot intr-un fel sa improvizez un microfon?

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Pentru calculator si laptop, de obicei se folosesc casti cu microfon care au doua mufe: verde pentru casti si roz pentru microfon. Se gasesc in magazinele multimedia astfel de modele si le poti lua pe cele mai ieftine, daca nu iti permiti ceva bun.
Castile pentru telefon nu pot fi folosite pe pc sau laptop decat daca sunt insotite de un adaptor care sa imparta sunetul intre microfon si casti. Dar nu cred ca merita investitia.
Pentru cursurile online, aplicatiile au si versiuni pe telefon, de aceea e recomandat sa apelezi la ele (daca ai smartphone si te poti conecta pe aplicatii prin intermediul lui).

3 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Castile tale au microfon? Daca da, au un jack sau doua pentru conectat la laptop/PC (sunt casti cu jack unic, sunt cu jack separat pentru microfon, separat pentru difuzoare)?

| Cenusa123 explică (pentru GabiDumitrescu):

Au doar 1

| dannyel86 a răspuns (pentru Cenusa123):

Pentru calculator si laptop, de obicei se folosesc casti cu microfon care au doua mufe: verde pentru casti si roz pentru microfon. Se gasesc in magazinele multimedia astfel de modele si le poti lua pe cele mai ieftine, daca nu iti permiti ceva bun.
Castile pentru telefon nu pot fi folosite pe pc sau laptop decat daca sunt insotite de un adaptor care sa imparta sunetul intre microfon si casti. Dar nu cred ca merita investitia.
Pentru cursurile online, aplicatiile au si versiuni pe telefon, de aceea e recomandat sa apelezi la ele (daca ai smartphone si te poti conecta pe aplicatii prin intermediul lui).

| Cenusa123 explică:

Scuzati greselie gramaticale =)