| KodrutZ a întrebat:

Se da un sistem cu urmatoarele:
Proc: Intel i3 2120
PB: Gigabyte GA-B75M-D3V
PS:Asus Xonar DS
RAM: 2X4 GB
PV: EVGA GTX 750 Ti SC 2 GB
Boxe: Logitech X-230
UPS: APC BE700G-GR
Monitor: LG L1972H-PF
SSD 120 GB+ HDD 1 TB
Tastatura Microsoft Comfort Curve 3000, mouse Logitech G400
Mentionez ca hardul are peste 31000 de ore de functionare si s-ar cam cere schimbat in urmatorul an, SSD-ul probabil il voi inlocui in garantie ca are niste sectoare busite. Intrebarea e ce ati schimba voi la sistemul asta in urmatoarele aproximativ 12 luni daca ati avea un buget total pentru upgrade-uri de aproximativ 1000 EUR? Mentionez ca monitorul e foarte ok si nu ma intereseaza animale cit biroul full HD, ar fi o idee niste boxe stereo, POATE o trecere la i5 Broadwell cind apare.

19 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Dacă ai banii cash o unitate nouă iar prezenta vândută(la 2200 RON, negociabil îți găsești clieint în maxim o săptămână, desigur nu sepcifici că hardul e cam pe moarte) ca să îți amortizezi din investiția.
Consumul de energie crește de la generație la geneație a PC-urilor, din păcate, și asta daorită creșterii performanțelor.Dar dacă lași și UPS-ul, și implicit întreții acest device așa cum trebuie(reviziile la baterii, baterii de calitate ce oferă autonomie mare UPS-ului, etc) poți din când să lași Pc-ul pe UPS, iar când acesta se descarcă, poți conecta alimentarea prin el, asta ca să reduci un pic consumul de energie. Poți automatiza procesul folosind o priză programabilă de exemplu.
Cât despre noile generații intel...sincer îs rezwervat, deoarece mai nou și review-urile se plătesc de corporații ca să facă „teste" i să scoata în evidență un produs ce poate fii mai de calitate proastă ca cel actual.Probabil că de vine cu GPU integrat în APU, asta ar fi ceva nou.

| KodrutZ explică (pentru DeyCj):

Nu neaparat, consumul nu prea creste decit la placi video, si acolo la virfurile de gama. Cind am trecut de la X2 4000+ la i3-ul asta am scazut. Daca pe Broadwell va fi la un nivel de performanta ok, nu ma intereseaza sa trec la i5.

| Jipa95 a răspuns:

L-as upgrada la un i5, un SSD de 200+ gb ar fi ok, boxele, si cam atat placa video inca mai duce, poate si niste fan-uri de 140mm daca ar fi necesar overclocking-ul happy

| KodrutZ explică (pentru Jipa95):

Mdah, pe linga sursa am uitat sa mentionez si carcasa - Nexus v1 Caterpillar. Are doua venturi de 12, airflow prost, insa placa video scoate aerul afara asa ca nu e bai. Coolerul de procesor e un Scythe Katana 3. Daca iau i5 o sa iau unul blocat, de prin 1998 pina in 2012 am overclockat tot ce mi-a trecut prin mina de mi-a iesit pe nas. Acuma mai forjez placa video cind n-am ce face... oricum e overclockata sanatos din fabrica.

| SouLIce a răspuns:

Cum spui si tu un i5 broadwell cand va aparea, inca 8 gb ram, un ssd si un hdd nou si pentru ca ai un buget generos, si o placa video noua, un gtx 770 sau un r9 290

| KodrutZ explică (pentru SouLIce):

Nu e musai sa ucid tot bugetul pe treaba asta. Avind in vedere ca nu schimb monitorul, orice mai sus de placa video actuala e overkill la 1280X1024 (si asta e prea puternica, daca dezactivez vsync se duce pe la 120 fps in jocuri destul de solicitante, cum ar fi War Thunder pe ground forces cu TOT impins la maxim din setari custom, inclusiv SSAO). Overclock am tot facut in trecut, acum ma intereseaza sa fie cit mai silent si eficient dpv energetic.

| Utilizator1234 a răspuns:

Daca esti dispus sa aloci si o suma unui sistem stereo, spune care-i plafonul maxim. Doar pe latura asta ma bag daca ai nevoie de o recomandare.

| KodrutZ explică (pentru Utilizator1234):

Nu exista un plafon maxim pentru asta anume. As putea sa ramin inca 2-3 ani cu platforma actuala pentru un sistem stereo care sa merite. Atentie - sa nu fie overkill, ci sa merite! Stau la bloc si calculatorul e in sufragerie, care are vreo 20-22 mp. Nu ma intereseaza sa rup capul vecinilor cu basul (asta pot sa fac si acum cu X-230-ul fara probleme), ci sa ma bucur cu adevarat de muzica asa cum pot cu castile si playerul (Koss Porta Pro si Sandisk Sansa e250 cu RockBox pe el). In concluzie, vreau fidelitate (ascult in special metal, predominant gothic/doom, dar si heavy/power/speed din belsug... si nu numai).

| Utilizator1234 a răspuns (pentru KodrutZ):

Nu cred ca exista overkill in domeniul asta, nici pentru camera, nici pentru ureche sau genurile ascultate. Ne-am mai intalnit prin raspunsuri si parca imi amintesc ca ai un DS ca placa de sunet. Acum, DS-ul ala ar face fata la un Microlab Solo 6C care-s niste jucarii excelente pentru banii lor si ar umple relativ usor o camera de 20-22mp. Le-am detinut si eu cu ceva timp in urma si iti spun sigur ca in aceeasi bani nu ai altceva mai muzical. Daca decizi sa intinzi bugetul pana la ~2.000 lei, se poate construi un sistem entry-level care nu are rost sa spun ca-i peste absolut orice sistem multimedia, nu? Un amplificator de la sfarsitul anilor '90 sau inceputul anilor 2000 cand se faceau cu simt de raspundere cu releuri care trosnesc la pornire/oprire, condensatori made in japan/germany, s.a.m.d. te costa undeva la 500-700 Ron, iar o pereche de bookshelf-uri Indiana Line Tesi 260 http://www.jack-fi.ro/produs/indiana-line-tesi-260/ sau Wharfedale Diamond 10.2 http://hificenter.ro/wharfedale-diamond-10-2 se asorteaza de minune cu genurile ascultate. Desi foarte premiatele Monitor Audio BX2 ar suna per total mai detaliat nu le-as recomanda pentru genuri aglomerate. Am RX2-urile si heavy-metal-ul e cam maximul pentru ele. In schimb suna bine pe clasic, country, jazz, s.a. mai putin aglomerate. In ecuatia de mai sus merge si DS-ul pana decizi sa aloci ~600 Ron pentru un DAC Audioquest Dragonfly. Daca vrei sa aloci ~1000 EUR atunci ai si mai multe variante, insa eu recomand tot un amp SH si incinte noi pentru ca boxele au cea mai mare amprenta in orice sistem audio si apoi amplificarea. Deci recomand un amp pe la ~700 Ron, DAC-ul de mai sus si ori o pereche de floorstandere daca ai spatiul necesar sau tot niste bookshelf-uri dar dintr-o clasa superioara - Focal Chorus 706 sau Focal Aria 906 sunt extraordinare (cu un plus pentru Aria), cel putin soundstage-ul este cu totul diferit fata de alte boxe din gama lor, pur si simplu scena te invaluie, nu vine doar din fata ca la majoritatea incintelor.
Daca te hotarasti pe una din ultimele doua variante, da-mi de veste sa ma uit dupa un amp potrivit pentru incintele alese.

| KodrutZ explică (pentru Utilizator1234):

Intru totul de acord cu amplifurile mai vechi, chiar din anii 80. Legat de spatiul necesar... sper sa reusesc sa ma mut la casa in urmatorii citiva ani. Daca nu, la cort, dar sa fie spatiu sa ma desfasor. happy

| KodrutZ explică (pentru KodrutZ):

P.S. O sa ma hotarasc, dar dureaza cel putin vreo 4-5 luni pina ma refac financiar, acuma sint aproape pe minus...winking

| Utilizator1234 a răspuns (pentru KodrutZ):

Si anii '80 au amp-uri de glorie, chiar si clasicul NAD 3020 din '70 care bate la cur multe Pioneer si Sony de ~1000 Ron de azi. In schimb e greu sa gasesti unul de care sa nu te indoiesti tehnic, data fiind varsta lor. Am uitat sa mentionez, cel mai sanatos e sa cumperi amp-ul (SH, nou, cum decizi), iar apoi, daca ai posibilitatea, sa-l iei in brate si sa-ti faci programari la showroom-urile unde au incintele pe care te hotarasti. E mult mai usor sa decizi dupa urechea ta si nu dupa review-uri si sfaturi.

| KodrutZ explică (pentru Utilizator1234):

Corect. Sau programari pe la prietenii care au scule... ca in Iasi mai greu cu magazinele de gen. Bine, sint vreo 2-3 si cam atit.

| Reins a răspuns:

La bugetul ala poti schimba i3-ul cu un i5 4960k cand o sa ajunga si aici si placa video la un 770 sau 780 chiar, aceea e cam "vechiuta" si nu o sa mai duca foarte mult.

| KodrutZ explică (pentru Reins):

Am zis Broadwell nu haswell refresh. 750 Ti-ul a aparut la sfirsitul lui februarie, 770-ul e mai "vechiuta" daca e sa o luam asa. 750 Ti-ul o sa il mai tin cel putin 2-3 ani fara probleme, oricum nu ma joc asa de mult. Ma intereseaza sa am majoritatea componentelor in garantie si consumul cit mai mic. A, da, am omis sa mentionez sursa, si asta se cere schimbata in vreo 2 ani maxim - Sirtec 400W din 2009. Urmatoarea o sa fie un be quiet! cu certificare gold probabil, modulara. Ca boxe stereo ai vreo sugestie interesanta? Mi-ar face cu ochiul niste microlab-uri.

| Reins a răspuns (pentru KodrutZ):

La ce vrei sa o folosesti?

| KodrutZ explică (pentru Reins):

Munca de birou, muzici, ceva joace cind mai apuc. Ca si pina acum. happy

| Reins a răspuns (pentru KodrutZ):

Deci 750ti-ul e de ajuns si nu ar trebui schimbata... daca te pasioneaza partea cu muzica e ok sa mergi mai mult pe audio si casti (nu prea le am cu sunetul etc) nu stiu de ce baga unii 15-2000lei pe sisteme audio pentru a auzi "mult mai bine cica", eu am o pereche de casti de 30lei si mi se par ok, adica se aude decent zic eu.

| KodrutZ explică (pentru Reins):

Pune mina pe niste casti macar de 150-200 RON dar BUNE si asculta un FLAC/APE pe o placa de sunet sau un player care scoate sunet ca lumea si atunci abia o sa stii ce e aia "decent". Eu cind mi-am luat Porta Pro-urile am simtit ca m-am nascut a doua oara. E ceva unic sa asculti piese pentru a nu stiu cita suta/mia oara si sa descoperi chestii cu totul noi.