| anonim_4396 a întrebat:

Se poate confectiona un tranzistor folosind două diode semiconductoare (redresoare). Dacă da, cum?

Răspuns Câştigător
| JackR a răspuns:

Ba merge foarte bine:
- pentru un tranzistor PNP, legi diodele catod la catod. un anod devine emitor (P), celalat colector (P) si conexiunea catod-catod devine baza (N).
- pentru un tranzistop NPN, legi diodele anol la anod, un catod devine emitor (N), celalat colector (N) si conexiunea anod-anod devine baza (P).

Din nefericire, asta este modelul teoretic. Nu se foloseste in practica, din considerente de eficienta, calibrarea unui astfel de circuit find mare consumatoare de timp.

1 răspuns:
| Algo098 a răspuns:

Nu merge. Doua diode unite raman 2 diode si atat. Tranzistorul are cele 2 diode unite altfel. E dintr-o singura bucata, cu proprietati diferite, proprietati legate de dimensiuni si de materialele folosite.

In tranzistor ai de exemplu NPN. Daca pui 2 diode vei avea N-P-metal-metal- P-N, deci nu se va comporta ca un tranzistor.