| radu32 a întrebat:

Seara buna, am o intrebare daca nu deranjez : Am un laptop Asus X541NA iar bateria am eliminat-o, iar momentan nu-mi permit alta (sunt 3 celule asemanatoare cu cele de tip A, AA, etc. Cat timp poate functiona (aprox.) doar prin incarcator/adaptor fara baterie ( saptamani, luni, ani, etc )? Poate functiona fara probleme mai mult timp, eu asa il folosesc si merge dar la fiecare pornire trebuie setat ceasul, banui ca nu are baterie in interior pentru bios? Cand il inchid il scot din priza si gata, mentionez ca nu se mai incalzeste ca inainte (evident nu sunt acumulatorii prezenti) deci se poate sau voi avea probleme? O seara buna va doresc!

5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Din cate stiu eu poate functiona asa la infinit, dar si bateria are rolul ei, de fapt cand s-a eliminat bateria laptopul a devenit un fel de PC deci numai este portabil ca altadata happy
Si eu astept de pe ebay sa-mi vina comanda la o baterie pentru Asus-ul meu, tot asa il tin si eu pe incarcator.
bateriile originale sunt scumpewinking indiferent de marca de laptop.

| radu32 explică (pentru Simpatic):

Va multumesc mul de tot, v-as da funda dar nu ma lasa!

| Simpatic a răspuns (pentru radu32):

Nu e nicio suparare nu traiesc pentru a fi in fruntea TPU, dar multumesc tinere! happy

| Bizon95 a răspuns:

NU elimina bateria, decat daca chiar e defecta
in baterie sunt niste circuite care protejeaza laptop-ul la supra-tensiune, socuri de curent, etc.
deci se recomanda sa tii bateria chiar daca e complet dusa si nu mai incarca absolut nimic

cat despre folosire, nu e nici o problema fara baterie, as vrea sa vad ziua cand IMBECILITATEA de la telefoane o sa ajunga si la, laptop-uri, si anume ca acum bateria e incorporata si daca nu mai incarca nimic NU mai poti sa pornesti telefonul, deci TE FURA de un aparat care ar mai putea merge pe post de personal hot spot, ceas desteptator, ceas de camera, ETC. si fac asta cu intentie si RAUTATE! angry

| Skarr a răspuns:

Eu am scos bateria si am folosit laptop ul 2 ani si inca merge perfect.
Principal ul motiv pentru care am scos bateria e ca aveam rezultate mai bune in jocuri. E exact la fel doar ca va trebui sa stea la incarca mereu.