| HereToHelp123 a întrebat:

Skype-ul este sigur? Ca si program,confidentialitate, etc.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Skype folosește portul 80 (ca și Apache) și portul 443 (pentru SSL), deci este destul de sigur. Aceleași porturi sunt folosite de browsere web deci este la fel de "vulnerabil".
Acum depinde și de tine cu cine vorbești și ce fișiere accepți.

7 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Nu

| Ineys a răspuns:

Da, e sigur atata timp cat nu vorbesti cu necunoscuti. In orice program de tip chat sau facebook sau, orice alt site/program de socializare exista cate o vulnerabilitate prin care poti fi exploatat/a. Depinde doar de tine, sa nu te lasi influentat/a. Persoana care doreste sa-ti faca rau e suficient sa-ti trimita in keylogger, fara ca tu sa-ti dai seama, acesta poate fi integrat intr-o poza sau eu stiu, ceva de genul. Sau poate gasi un canal de acces intre pc-ul sau si pc-ul tau prin intermediul programului cu care comunicati (exemplu Skype ) si din nou... iti poate trimite keylogger sau alte programe de tip malware/virus.
Repet, Skype-ul e sigur atata timp cat nu-ti bagi in carca cu toti... asa cum fac majoritatea persoanelor. Dintr-o conferinta dau accept si la ala si la ala si tot asa.
Ai grija cu cine vorbesti.
Banuiesc ca merit si eu ceva pentru acest post lung scris la ora 11:21 cand mi se inchid ochii whistling.

| MskDesign a răspuns:

Nimic nu este sigur pe internet! Pana si un webcam sau un cont skype pot fi hack-uite.Important este sai dai cate mai putine motive.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, e sigur.

| Rebecca123 a răspuns:

Da este sigur dar depinde cu cine vorbesti.Caci sunt destule hackuri prin care cineva iti poate afla ip-ul sau date personale din pc.

| Perfectshoter a răspuns:

Este sigur si vreau sa spun ceea ce a spus si Rebeca.Totusi nu folosi prea multe date personale ca sint programe care pot sparge datele tale si sa iti foloseasca datele tale personale.