| anonim_4396 a întrebat:

SOPA şi PIPA sunt jos. Acum a venit o ameninţare mai mare. ACTA. ACTA vrea să ne urmărească fiecare pas pe internet şi dacă download-ăm muzică (de exemplu) putem fi băgaţi la închisoare. Faza de căcat este că o grămadă de ţări (printre care şi România) au semnat în secret contractul ACTA. Doar vreo 3 ţări nu au semnat contractul. Germania este una dintre ele. În alte ţări au început deja prosteste masive pe străzi. Anonymous deja au făcut prima mişcare şi au apărut la televizor. Putem ajuta şi noi. Putem semna o petiţie contra-ACTA aici http://www.avaaz.org/en/eu_save_the_internet_spread/? foQGTbb&pv=273
Vă rog să repetaţi să puneţi şi voi chestia asta iar ca o întrebare pe TPU ssau pe alte site-uri.

Răspuns Câştigător
| JaJe a răspuns:

Trebuie luat in serios amenintarea ACTA, din pacate sunt inca multi care habar nu au de ACTA, sau care vor fi consecintele asupra internetului.

Am sa va dau un exemplu: Absolut tot ce faceti pe internet va fi monitorizat, nu va mai exista anonimatul, cu noua lege va obliga operatorii de internet sa monitorizeze traficul de internet, daca un utilizator descarca o muzica/joc/film, risca puscaria direct. Tot ce vorbesti pe Yahoo Messenger, daca vorbesti de piraterie, sau vorbesti de rau unei corporatii, la fel, risti sa fii sanctionat.

Nu va mai exista aplicatii Freeware (aplicatii gratuite). Winamp-ul este gratuit, daca se aproba, nu va mai fi gratuit. O sa ne trezim ca ABSOLUT TOT se plateste!

Pe youtube, daca te filmezi cand dansezi moonwalk, si la urma postezi, risti sa fii sancitonat fiindca nu ai platit drepturile de autor. E o prostie o sa spuneti multi dintre voi, din pacate este si ADEVARAT!

Twitter, Facebook-ul de asemenea vor fi cenzurate sau mai rau INCHISE.

Oameni buni, situatia este destul de serioasa, si ne ameninta libertatea de exprimare, iesiti in strada pana nu e prea tarziu! nu lasati ditactorii sa ne cenzureze!

Cu stima.

1 răspuns: