| Furnicuta000 a întrebat:

Spuneti-mi ce sa fac ca innebunesc. Am probleme cu netul. Am net de la o firma locala de cablu si de la un timp nu mai merge netul pe tv. Am 3 televizoare cu problema asta, nu unul, deci nu e problema de la tv. Nu merge nici Youtube ul nici Netflix ul si cand intru la setari imi zice ceva de genul "dispozitivul tau e conectat la internet dar nu la retea". Ce inseamna asta? E problema cu routerul? O sa ma duc la firma sa le spun dar ce le spun? Cum le explic ca sa nu ma ia de fraiera cu intrebari stupide gen "ati bagat parola" sau "sunteti sigura ca tv ul e smart"? Si alta chestie: netul de la ei pe telefon merge foarte bine. Doar pe tv face probleme. Ce inseamna asta? Ca trebuie viteza mai mare sau ce? Trebuie schimbat router-ul? Daca dau banii degeaba pe el? Deci nu mai pot. Platesc Netflix si Youtube de 2 luni degeaba ca de 2 luni nu mai merg deloc. Si inainte mergeau o data pe saptamana. Deci ce sa fac? Aveti vreo exlicatie? Va rog cititi toata intrebarea si dati-mi un raspuns la obiect daca stiti. Stiu ca sunt oameni pe aici care se pricep, nu doar care dau raspunsuri la misto sau la mintea cocosului

6 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Cred ca ar fi trebuit sa semnalizezi aceste lucruri la firma locala inca de la primele aparitii ale problemei.Am si eu net de la o firma locala si chiar daca pare stupid, sunam mereu sa intreb cand intampinam vreo problema si se rezolva usor. Daca doresc sa castige clienti nu isi permit sa fie nesimtiti precum firmele mari.

Le expui problema asa cum ai descris aici.Chiar daca primesti intrebari irelevante, tot e mai bine sa rezolvi decat sa platesti in plus pentru niste servicii inexistente.

| VoidEternal a răspuns:

"dispozitivul tau e conectat la internet dar nu la retea".

Exact asta e mesajul? Că nu prea are sens. Conexiunea de internet se realizează chiar prin conectarea la retea. Adică am auzit sa fie conectat la rețea fara internet, dar nu invers.

Cum le conectezi? Prin wifi sau cablu? Daca le conectezi prin wifi încearcă măcar de test sa tragi un cablu utp sa vezi daca așa îți merge vreunul. Probabil va trebui sa intri in setări sa schimbi tipul de rețea de la wireless la wired și să te asiguri că asignarea de ip se face automat. In general asta e setarea default deci în teorie nu ar trebui sa schimbi nimic.

Poți intra apoi în setările routerului sa vezi daca îți apar televizoarele la dispozititive conectate.

| Furnicuta000 explică (pentru VoidEternal):

Pai eu vreau prin wifi ca doar nu intorc casa cu susul in jos sa trag cabluri pentru toate televizoarele. Am vrut sa ma duc azi si au liber pana marti deci speram sa ma relaxez macar in mini vacanta asta si sa ma uit la un film. Nu stiu cum sa intru la setari la router. Cand l-au montat mi-au dat doar o parola si atat. Cum fac?

| Furnicuta000 explică (pentru VoidEternal):

Si scuze, am intrat iar acum si zice "connected to the local network but not to the internet". Am zis eu gresit.

| VoidEternal a răspuns (pentru Furnicuta000):

Chiar daca nu vrei sa tragi fire prin toată casa, cablul te va ajuta sa diagnostichezi problema. Daca pe utp merge atunci cel mai probabil e o problema de semnal caz în care ai nevoie de un range extender sau un acces point. Eu asta as face mai întâi.

| VoidEternal a răspuns (pentru Furnicuta000):

Vad că ai mai pus întrebarea asta acum ceva vreme și ti-am raspuns la fel. Din păcate nu ai alte soluții. Range extender sau cablu.