| Bloody369 a întrebat:

(SQL) Trebuie sa selectez perechi distincte (de o anumita coloana din acelasi tabel). Am reusit sa fac selectul' dar nu stiu cum sa aleg doar o singura data o pereche... distinct (coloana) sau daca pun in where o clauza colcol (diferit) nu imi selecteaza nici o coloana. Cum as putea sa fac asta?

2 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Salut, necunoscand exact problema ta (definitia este un pic cam incompleta):

Pt o coloana este distinct ca metoda. Dar asta inteleg ca stii.

Pt valori din mai multe coloane ca sa obtii valori distincte, eu as folosi GROUP BY.

| DrGeorge a răspuns:

Cred ca iți trebuie un INNER JOIN când faci select-ul.
Îmi trebuie mai multe detalii legate de structura și ce informație vrei sa scoți.