| WeAreSmart a întrebat:

Stau pre mult la computer si nu am timp de scoala! Cunoasteti vreun ptogram care te lasa sa stai la computer atita timp cat se cuvine?

6 răspunsuri:
| greatLOL a răspuns:

Misto intrebare happy Iti trebuie cred ca un program mental, gandeste-te ca trebuie sa inveti pentru viitorul tau, iar dupa ce vei invata vei avea 10000 ani timp sa te joci, acum lasa PC-ul si treci la invatat, marele eu care vorbesc ca si eu la fel fac laughing Baftaa tongue!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da ce spanacul meu ai nevoie de un program. stai 1-2 ore si il inchizi tu de unul singur, eventual rogi pe careva din casa sa il paroleze si sa nu iti spuna parola happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite ce faci, programezi calculatorul sa se inchida singur.Dar asta depine de tine sa nu-l mai deschizi apoi.

1. Se acceseaza butonul START (coltul din stanga - jos).
2. Se merge cu mouse-ul la butonul RUN si se face un singur clic pe aceasta.
3. Se introduce comanda shutdown -s -t n (unde n reprezinta numarul de secunda in care vreti ca PC-ul dumneavoastra sa se stinga).
4. Sa zicem shutdown -s -t 3600 si calculatorul se va inchide intr-o ora.
5. Se apasa OK, iar pe ecranul monitorului va aparea un countdown. Aceasta este confirmarea ca ati urmat corect toti pasii, iar calculatorul urmeaza sa se stinga in perioada specificata de dumneavoastra.

Deci sa mai explic odata:
Cand intrati in START si apoi in RUN va aparea o casuta in care veti scrie astfel:

shutdown -s -t 3600 (scrieti asta daca vreti sa inchideti calculatorul in o ora)

shutdown -s -t 7200 (screti asta daca vreti sa inchideti calculatorul in 2 ore)

shutdown -s -t 10800 (scrieti asta daca vreti sa inchideti calculatorul in 3 ore)
Si lista continua! Aceste numere (3600, 7200) reprezinta timpul in secunde, o ora are 3600 de secunde, deci trebuie sa scrieti timpul in secunde. calculati cate secunde detin 5 ore si scrieti acolo cate secunde.

Răspuns utilizator avertizat
| loreley24 a răspuns:

Daca ai laptop(mai simplu) lasi bateria la jumatate si arunci incarcatorul pe un dulap inalt din casa.eu asa fac si mergelaughing)dupa poti sa il iei cu un scaun de acolo.