| cei7pitici a întrebat:

Stie cineva cum se numeste aparatul de masurat intensitatea energiilor? Sunt aparatele acelea care masoara energiile din locurile cu o incarcatura energetica ridicata gen : Ceahlau, Bucegi, Apuseni etc. Ce pret ar avea un asemenea aparat?

17 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Puterea și energia electrică, pot să fie măsurate, și există asemenea aparate.
Ce vrei tu, nu cred, că există, și nu cred că are un nume.

| cei7pitici explică (pentru MMihai):

Exista si inca de multi ani si la noi in tara! nu este vorba despre energia electrica...este vorba despre energia statica, locurile vechi, icoanele, locurile istorice, locurile unde au pierit oameni, pastreaza o amprenta energetica si ea se poate masura stiam ca in Anglia costa in jurul sumei de 1200 lire. Acest gen de aparat se utilizeaza numai in locuri cu o incarcatura energetica deosebite, locuri cu intamplari paranormale.

| cei7pitici explică (pentru MMihai):

Si mai precis este vorba despre energia vibratiilor de tip electromagnetic si mecanic mai precis de spre unde magnetice, microunde unde milimetrice, raze x raze ultraviolete radiatii gama si unde scurte, infrarosii, ultrasunete si infrasunete, care transporta energie si informatii.

| MMihai a răspuns (pentru cei7pitici):

Mai învață ceva fizică!
O mărime care nu este clar definită în fizică, nu are asociate, aparate de măsură.
Este vorba, se vede, de o escrocherie, că lipsește, mărimea fizică ce ar trebui să fie măsurată.

| cei7pitici explică (pentru MMihai):

Http://www.adevarul.ro/......76802.html daca nu sti despre ce este vorba mai bine taci!

| danimotenel a răspuns (pentru MMihai):

O avea probleme cu fantomele si ii trebuie un aparat, marime fizica existe, se masoara in fantoma pe metru cub.

| MMihai a răspuns (pentru cei7pitici):

Există diverse aparate care detectează și evidențiază și chiar măsoară diverse energii și fiecare funcționează în felul său.
Cea ce vrei tu, un aparat care să facă de toate, nu există, ci este vorba de multe aparate aparte!
Ce știi tu, care nu ai terminat o facultate tehnico - științifică!?

| cei7pitici explică (pentru danimotenel):

Daca suferi de prostime mai bine nu interveni nu vreau sa aflu cat de handicapat esti. Multumesc.

| cei7pitici explică (pentru MMihai):

Nu vreau un aparat sa faca de toate ci cum ai spus tu "aparate care detectează și evidențiază și chiar măsoară diverse energii"

| danimotenel a răspuns (pentru cei7pitici):

OoOo Vorbeste mai frumos ca nu esti pe camp, ce am zis ceva rau de tine, te-ai sculat cu fata la cearsaf?

| cei7pitici explică (pentru danimotenel):

Imi cer scuze pentru ca te-ai bagat in borsul meu. Cu stima si cu un deosebit respect.

| MMihai a răspuns (pentru cei7pitici):

Icoanele sunt obiecte lipsite de viață!
Obiectele lipsite de viață, care nu sunt : utilaje, motoare, aparate etc. stau cuminți și nu fac chiar nimic.

| cei7pitici explică (pentru MMihai):

Am inteles tu esti la stadiul in care vezi doar partea vazuta a lucrurilor si refuzi existenta unor fenomene pe care noi nu le putem percepe cu ochiul liber, dar aceste fenomene sunt analizate inca din evul mediu nici aura nu o vezi si totusi exista ea se poate masura si fotografia, insa nici aerul nu il vezi dar te folosesti neicetat de el! nu te multumi doar cu parea vazuta a lucrurilor studiaza si partea nevazuta caci pana la urma si noi vom fi parti nevazute sau sfere energetice, sau entitati sau "fantome" numeste cum vrei cert este ca la un moment dat vom afla cu totii. Multumesc oricum pentru ajutor.

| cei7pitici explică (pentru MMihai):

Stiu si eu sunt pasionat de aceste lucruri, ma bucur ca te pasioneaza. Mai putem discuta despre astfel de subiecte shaga_cristi. Peste trei saptamani ma duc in Bucegi cu Cristian Pompei am mai fost acum 4 ani si stiu ca se intamplau lucruri foarte interesante gend incarcare /descarcare brusca a acumulatorului si multe alte senzatii demne de studiat, muntii Bucegi sunt cunoscuti pentru incarcatura lor energetica.

| MMihai a răspuns:

Ideea de „ icoană făcătoare de minuni", este o combinație ce pleacă de la escrocheria fără limită, tipică preoților și de la problemele credincioșilor, ( (a inculturii și a imbecilității credincioșilor,) care pot crede și care cred, (în prostia lor, tipică, unor ființe credule de 3-5 ani,) în asemenea prostii).

| cei7pitici explică (pentru MMihai):

Marele matematician, fizician si filozof francez Blaise Pascal spunea "Daca Dumnezeu nu exista si tu ai crezut in El, nu ai pierdut nimic. Dar daca Dumnezeu exista si tu nu ai crezut in El, ai pierdut totul!" totul este relativ in viata, credinta are rolul ei eu sincer sunt convins ca exista Dumnezeu un puternic creator pentru ca ar fi in zadar sa traim o viata pe pamant si sa incetam a mai exista dupa moartea noastra, doare cand te lovesti la cap dar poate mai mult doare atunci cand cineva te jigneste lucru care ne da de inteles ca in afara de corp mai avem si un suflet. Mi-a parut bine, Paste fericit! multa lumina si intelepciune!