| vlad838 a întrebat:

Stie cineva unde pot gasi o lista cu toate procesoarele Intel core i5 in ordine de la cel mai bun la cel mai slab sau invers? As vrea sa-mi cumpar un i5 si nu stiu ce modele ar fi.
In legatura cu asta, stie cineva daca pe site-ul "game-debate.com" cand iti pui cpu, gpu si ram, procesoarele sunt in ordine mentionata?

Totodata, am gasit pe internet Intel core i5-750 Quad Core 2. 66GHz second hand pentru 210 lei. Ce credeti?

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Totul depinde de ce placa de bază ai la calculator.Degaba vrei tu Quad core la 2, 6 Gz dacă placa ta de baza nu-l suportă.Era o idee să fi specificat ce placă de bază ai și în funcție de asta îți făceam o listă cu i5-urile suportate de ea(da©a le suportă). Succes

| vlad838 explică (pentru DeyCj):

ASUSTeK Computer INC.
Model: P5KPL-AM IN/ROEM/SI X.0x
Chipset: Intel P35/G33/G31
Southbridge: Intel 82801GB (ICH7/R)
LPCIO: ITE IT8720

3 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Dacă placa ta de baza e asta(conform descrierii ce mi-ai dat-o):
http://www.asus.com/ro/Motherboards/P5KPLAM/
atunci placa ta de bază fiind pe soket 775 nu suportă procesoare Intel core i5, că e de generație veche, doar procesoarele astea:
http://www.asus.com/ro/supportonly/P5KPL-AM/HelpDesk_CPU/
Dacă vrei procesoare i5 va trebui să schimbi placa de bază și memoriile deoarece plăcile de bază ce suporta Intel i3 sunt pe soket-uri de la 1155 în sus și cu memorii DDR3.Succes

| vlad838 explică:

Cum pot afla ce placa de baza am?