| WalterWhite a întrebat:

Sunt bune calculatoarele construite pe bucati (adica fiecare componenta cumparata separat)? Deoarece cineva mi-a spus ca un astfel de calculator va fi mai slab optimizat decat unul intreg.

Răspuns Câştigător
| Gabi05 a răspuns:

Ok,iti fac dr bugetul e de 1600lei maxim.
Nu prea merita amd in bugetul asta.Mai bine un dual core de la Intel care e mai bun sau egal cu un quad amd.
Iti voi pune o placa video mai scumpa, pentru ca ea duce greul in gaming, ci nu procesorul.

Ai asa
dual core ivy(bate quad amd)
hd7790 1gb ddr5
4gb ram
sursa buna
carcasa mare

http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/714714/

Iar daca vrei sa mai reduci din costurile sitemului atunci foloseste acest voucher de reducere, cand pui componentele in cos.
Voucherul este:X8QJBRZB

11 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Depinde. Daca dai unui amator sa iti faca un sistem pe piese, o sa il faca mai prost decat unul gata asamblat. Daca ii dai unuia care a facut de multa vreme asa ceva, si stie cum e piata, ce e bine sa cumperi, ce merita, si raportul pret/performanta la fiecare componenta, iti scoate si de 5 ori perofmranta intr-un anumit domeniu(gen gaming).

| al3xander a răspuns:

Daca stii cum sa le faci tu bine or sa fie mai bune ca alea de pe piata. adica de exemplu un calculator mediu poate avea RAM mare, procesor bun dar placa video varza (cele integrate tip Intel hd graphics care nu prea sunt de jocuri). desigur sunt si calculatoare pe piata care sunt foarte puternice dar costa mai mult decat daca ai cumpara tu aceleasi componente si le-ai asambla tu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,sunt bune.Si eu mi-am schimbat calculatorul si l-am cumparat pe bucati si m-a ajuns mai ieftin decat daca as fi cumparat unul intreg din magazin.Chestia cu prost optimizat depinde de tine sa ai grija ce piese iei.Adica nu o sa cumperi un procesor cu 8 nuclee si o placa video de 512 Mb DDR3(este doar un exemplu). Spune-mi ce buget ai si pe ce parte vrei sa te dedici(gaming/office) si am sa-ti fac eu configuratie cat se poate de buna.

| WalterWhite explică (pentru anonim_4396):

Vreau un Amd pentru gaming, in jur de 1500 lei ( 15-16 milioane )

| hp8510p a răspuns:

Va iesi slab optimizat daca performantele pieselor cumparate nu sunt echilibrate

| Gabi05 a răspuns:

Acel "cineva" a zis gresit.Calculatoarele pe componente sunt mult mai avansate in tehnologie decat cele preasamblate.
Ca fapt divers, un pc de pe raft, il vei gasi la 2500lei cu componente de 3-4 generatii mai vechi.
Adica, suntem la socketul 1150, iar cele de pe raft inca sunt la lga775, adica expirat.
Asta cu "optimizat mai prost ca unul intreg" e o tampenie.PC-urile preasambalte au
sursa prosta
placa video buna
procesor prost
memorie ram multa
sau
procesor prea bun
placa video proasta
sursa petarda
ram putin.

Iar ca sa iti dovedesc ca pc-urile preasambalte nu sunt bune, iti voi compara unul facut de mine pe componente cu unul preasambalt.

Acest vision fx nu e cine stie ce minunatie, dar e bun.Se poate mult mai bine in asa buget.

Ce are acel vision
procesor mai scump ca unul mai ieftin si bun
placa video best buy
sursa proasta
hdd 1tb
carcasa scumpa

Ce poti face pe componente in 3500lei

i5 4430 peste fx8350 in gaming
gtx760 peste hd7870xt
ssd rapid
hdd 1tb
carcasa ventilata
sursa de calitate
8gb ram

http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/714687/

Ce am facut eu in 3500lei e din toate punctele de vedere peste acel vision.

| WalterWhite explică (pentru Gabi05):

Configuratia facuta de tine e perfecta dar este peste bugetul meu sad, ma gandeam la un procesor undeva la vreo 500 de lei si o placa video la vreo 450 de lei.

| WalterWhite explică (pentru Gabi05):

Mersi.

| Gabi05 a răspuns (pentru WalterWhite):

Stai ca nu a aparut, iti fac un pc pe componente imedia.
Bugetul e de tot 1600lei sau?

| WalterWhite explică (pentru Gabi05):

Da.

| Gabi05 a răspuns (pentru WalterWhite):

Uite asa, ti-am modificat doar carcasa.
Am pus o carcasa mult mai ventilata si frumoasa.

dual core ivy
hd7790 1gb ddr5
4gb ram
hdd 500gb
sursa buna
carcasa mare si ventilata.
http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/714994/

Iar daca vrei sa mai reduci din costurile sitemului atunci foloseste acest voucher de reducere, cand pui componentele in cos.
Voucherul este:X8QJBRZB

| Gabi05 a răspuns (pentru WalterWhite):

Ok,iti fac dr bugetul e de 1600lei maxim.
Nu prea merita amd in bugetul asta.Mai bine un dual core de la Intel care e mai bun sau egal cu un quad amd.
Iti voi pune o placa video mai scumpa, pentru ca ea duce greul in gaming, ci nu procesorul.

Ai asa
dual core ivy(bate quad amd)
hd7790 1gb ddr5
4gb ram
sursa buna
carcasa mare

http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/714714/

Iar daca vrei sa mai reduci din costurile sitemului atunci foloseste acest voucher de reducere, cand pui componentele in cos.
Voucherul este:X8QJBRZB