| Cheloo_4836 a întrebat:

TPU Am nevoie de ajutor urgent! Am un pc cu 1gb ram, procesor dual core 2.0ghz,video de 512mb, hdd de 250gb.Problema: I-am instalat windows xp acum 1 saptamana si cand al arpind acum nu intra in windows si da erori cum ar fi:"Eror disck boot fail..." sau "Boot disk failure" si nu se aprinde, dar daca ma chinui mai mult timp o ia. I-am reinstalat windows 7 si acum face mai rau se aprinde si se blocheaza tot, ii dau restart si apoi iar imi da erori. u stiu ce sa fac. Va rog spuneti-mi ce sa fac! Dau FUNDA pentru cel mai bun si mai folositor raspuns.(daca e ceva de la o piesa din interior mentionati va rog)

Răspuns Câştigător
| Anonim_1678 a răspuns:

Nu... nu. nu e de la piese. mi s-a intamplat. reinstaleaza windowsul dar nu salvezi nimic. Stergi toate partitiile, faci doar 1, adica C si dai inainte cu instalarea. daca iti merge, reinstalezi inca odata si faci cate partitii vrei. Daca nu merge, la specialist dar eu asa l-am reparat.
Daca nu merge, am uitat sa mentionez, daca nu merge cu chestia cu windowsul, e de la o piesa si trebuie sa te duci la un specialist

4 răspunsuri:
| Bogdanux a răspuns:

Incearca cu un alt dvd cu windows. Daca face la fel, inseamna ca ai vreo componenta defecta.

| alexmircescu13 a răspuns:

Ia in calcul si posibilitatea unui cablu defect. Mai precis cablul care face conexiunea intre hard-disk si placa de baza. Fie ca ai hard-disk IDE (cablu de conexiune lat, tip panglica) sau SATA (cablu mai subtire, dar tot plat, si conectorii mai mici), merita verificat daca e bun si face contactul bine la ambele capete. Evident ca daca se dovedeste ca nu e cablul, aplici solutia data de cei care au raspuns inaintea mea. Succes!

| pk a răspuns:

Cum a zis anonim, sterge toate partitiile fa una singura, instaleaza xp sau care vrei, apoi din windows sa faci partitiile, ori cu partition magic, ori cu toolu din windows pentru partitionat. si daca nu merge inseamna ca are baduri hdd-u, si problema asta ii un pic mai complicat de ocolit si aproape imposibil de reparat, ai 3 optiuni: 1.iti iei alt hdd, 2. ii dai un low level format la disc-is sanse sa se repare, 3.iti partitionezi hdd-u in asa fel incat partea cu badduri sa o lasi nepartitionata si nefolosita. ultimele 2 optiuni sunt mai complicate dar mai putin costisitoare daca le faci u. bafta

| Anonim_1678 a răspuns:

Nu... nu. nu e de la piese. mi s-a intamplat. reinstaleaza windowsul dar nu salvezi nimic. Stergi toate partitiile, faci doar 1, adica C si dai inainte cu instalarea. daca iti merge, reinstalezi inca odata si faci cate partitii vrei. Daca nu merge, la specialist dar eu asa l-am reparat.
Daca nu merge, am uitat sa mentionez, daca nu merge cu chestia cu windowsul, e de la o piesa si trebuie sa te duci la un specialist postat la 3 Aprilie