| KLiNK a întrebat:

TPU vreau sa imi iau un HDD nou. Am gasit unul bun de 1tb. Dar problema mea este ca el are interfata sata 3. PC-ul meu are decat un cablu sata 1. Intrebarea este: Mufa sata 1 este compatibila cu sata 3? Adica sa arate la fel.
Mentionez ca placa mea de baza are 4 locuri unde se baga cablurile sata: sata 0, sata 1, sata 2, sata 3.

Răspuns Câştigător
| al3xander a răspuns:

Da, poti conecta un HDD SATA3 la o placa de baza cu SATA1 dar HDD-ul va functiona in regim de SATA1.
diferenta dintre versiunile de SATA este viteza. SATA1 are 1, 5Gbps si SATA3 are 6Gbps deci HDD-ul tau va functiona la 1, 5Gbps.

| KLiNK explică (pentru al3xander):

Multumesc. Hdd-ul se livreaza cu cablu SATA 3? Deoarece placa mea de baza suporta si sata 3.
Oricum, viteza nu prea inseamna ceva pentru mine. Imi ajunge si 200mbps.

| al3xander a răspuns (pentru KLiNK):

Cablul este la fel, arata la fel, nu exista versiune pentru cablu. depinde unde il conectezi tu la placa de baza, la ce slot (SATA1, 2 sau 3). 1, 5Gbps inseamna maxim 187, 5 MBps (1 byte B inseamna 8 biti b). pentru nimic, numai bine!

| Seby90 a răspuns (pentru al3xander):

Bravo, in sfarsit o persoana literata care da sfaturi competente.

Stai fara grija, chiar daca nu iti vor oferi cablu, unul e 10 lei, iar daca stai in ct iti dau eu unu gratis. Mufe in placa de baza sa ai.

Spor la cumparat (PS: Te sfatuiesc sa ridici bugetul la unu de 2tb, parerea mea).

8 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Nu stiu ce prostii spun toti, dar nu ai nici o treaba. O sa fie compatibil. Oricum, limitari nu o sa existe, deoarece majritatea hdd-urilor rar ajung la viteze de sata 2. Oricum, ideea e ca poti cumpara fara griji.

| OmuNegru2 a răspuns:

O sa aiba viteza de citire mai mica http://bit.ly/1ptuj0J

| Burlica a răspuns:

Nu este compatibila! Ai nevoie doar de HDD cu sata 1! (funda puppy dog eyes)

| KLiNK explică (pentru Burlica):

Mufele nu au aceeiasi forma? Dar cred ca hdd-ul se livreaza si el cu cablu sata3.

| al3xander a răspuns (pentru KLiNK):

Nu cablul face versiunea de SATA, cablul si mufa sunt la fel pentru orice versiune de SATA, placa de baza este aia care face diferenta dintre SATA.