| Kamakura a întrebat:

Uite ce vreau eu de la telefonul meu android:
Fara procese de fundal de nici o culoare (decat mesaje si apeluri si chestii esentiale). Fara verificare email, fara notificari facebook sau messenger. Exact ca telefoanele alea vechi cu butoane (nesmartphone-uri)care isi concentreaza toata atentia acolo unde esti, nu e in alta parte. Daca il tin pornit 1 luna sa nu consume nici macar 1mb de date. Am root. Va rog frumos... nu am gasit nimic de genul. Am auzit ca daca dai la optiuni dezvoltator' Fara procese de fundal' tot verifica email-urile.

6 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Salut, daca cauti asa ceva, atunci dezactiveaza datele mobile si wireless-ul si nu vei mai consuma net.

Procesele din backround nu ai cum sa le opresti (iar daca intrii mai puternic in telefon si le inchizi risti sa nu ai o experienta de utilizator foarte slaba).

Android in sine a fost dezvoltat pentru a iti permite comunicarea pe toate partile. Iar asta se face prin date.

Chiar si notificarile de ce vrei tu (messenger, whatsapp, etc) se realizeaza printr-un asa numit serviciu GCM (google cloud messages) care notifica telefonul cand primeste un mesaj si ruteaza mesajul activand aplicatia respectiva.

In fine, povestea scurta este: dezactiveaza datele mobile si eventual wifi.

Daca tii neaparat sa ai un telefon care sa nu aiba procese prea vizibile din background atunci vechiile Nokia (cele cu ecran monocrom) ar fi foarte indicate.

| Ohaithar a răspuns:

Ai putea să îți iei un telefon vechi, încă se mai fabrică și bateriile le țin acum câte 3 săptămâni. Cât pentru ceea ce vrei tu, ai putea să-ți instalezi un CM fără google play services.

| Kamakura explică (pentru Ohaithar):

Am Nokia asa 202 si e imposibil sa consum 70 mb pe luna (1 eur) si am si galaxy s4, si ma gandesc ca poate exista vreo aplicatie cu root care face androidul ca un clasic phone. Cred ca ar merge super ultra rapid big grin

| Kamakura explică (pentru Kamakura):

Nokia A S H A TPU asta chiar ne obliga sa scriem "corect"

| Ohaithar a răspuns (pentru Kamakura):

Nu mă refeream la aplicație, ci la schimbarea sistemului de operare cu un Cyanogen Mod. Dacă te deranjează datele, poți să-ți limitezi datele prin setări la orice Android. Dacă ai probleme de memorie, ai putea dezinstala anumite programe, îți iei un launcher foarte simplu de genu Zeam și ai să vezi că va deveni mult mai rapid.

| Kamakura explică:

Am cyanogen mod si nova launcher prime. Daca activez datele mobile si le las asa, se consuma singure, nu stiu de unde. Credeam ca exista vreo aplicatie. pana acum mi-am luat facebook lite si text only browser. Dau funda la cel mai bun raspuns, choar daca mu ma prea ajuta