| AndreiTudose a întrebat:

Un beep lung si 2 scurte. Pe net scrie ca poate fi o eroare din bios-ul placii video. Cum rezolv asta?

7 răspunsuri:
| Danzell a răspuns:

Placa video nu are bios
doar placa de baza. poti reseta biosul scotand bateria Cmos de pe placa de baza. e imposibil de ratat.

| K0sti a răspuns (pentru Danzell):

Asa crezi tu? Ia vezi in poza asta: http://www.overclock.net/......0/flags/LL

| GeniusExtreme a răspuns (pentru K0sti):

Yep, orice componenta are o memorie propie, chiar daca contine doar seria.

| Danzell a răspuns (pentru K0sti):

Greseala mea.
de fapt voiam sa spun ca acel cod se refera la faptul ca biosul placii de baza nu poate accesa placa video si nu are legatura cu firmware-ul placii video

revenind la problema. incearca chestia cu bateria, scoate si reaseaza in slot placa video.

alta varianta e in cazul in care ai video integrat, sa scoti placa si sa o reinstalezi

varianta 3 ar fi sa scoti alternativ una din placutele ram (doar in cazul in care ai mai multe) in asa fel incat sa ramana doar cea de pe slotul 1 (slotul 1 fiind cel apropiat de procesor)
aici poti vedea si daca de fapt e de vina ramul si nu placa.

| K0sti a răspuns (pentru Danzell):

Degeaba, e placa video dusa!

| AndreiTudose explică (pentru K0sti):

Da placa video e dusa. Si a fost cumparata acum 1 luna. Am vazut pe site-ul de unde am achizitionat-o ca alti clienti au spus ca s-a stricat dupa doar cateva luni. La mone s-a stricat mai repede. O voi trimite la garantie.

| K0sti a răspuns (pentru AndreiTudose):

Trimite-o, eventual mai pui o diferenta si iei alta sau de la alt producator!