| Light13 a întrebat:

Un laptop cu 15.6 inch 1366x768 sau unul 17.3 inch 1600x900
ambele avand placa video gt840m.
Care dintre cele doua se descurca mai bine in gaming?

10 răspunsuri:
| Danzell a răspuns:

Nu depinde de rezolutia ecranului.
depinde. unele jocuri sunt optimizate l-ai bine pe rezolutii mai mari, unele pe rezolutii mai mici.

ce modele sunt?

| CinevaNou a răspuns (pentru Danzell):

Ai vreun exemplu de joc care merge mai bine pe o rezolutie mai mare?

| Danzell a răspuns (pentru CinevaNou):

Depinde de configuratie. intradevat o rezolutie mai mica solicita mai putin procesorul grafic al placii. eu am avut o situati de genul cu HL2. aveam mai putin fps cu vreo 10 frame-uri la setari medii decat la setari maxime.

| CinevaNou a răspuns (pentru Danzell):

Setari medii/maxime inseamna doar rezolutii diferite sau ai mai umblat si la altceva? Ce spui tu e imposibil, e normal ca in unele zone aglomerate sa ai mai putine fps(chiar cu setari medii) si in zone goale sa ai mai multe fps, chiar cu setari maxime. De asta s-au inventat benchmarkurile, ca sa nu dai doar cu parerea, ci sa fii sigur.

| Danzell a răspuns (pentru CinevaNou):

Rezolutie 1080p pe setari medii,
si 1920x1200 pe setari maxime fara bloom efects

este posibil atunci cand o la o rezolutie scazuta, CPU-ul sa ia majoritatea procesarii. la rezolutii mai mari sarcina este preluata de placa video.

tine pentru ce rezolutie a fost programat un joc, mai ales ca ele unt adaptate pentru placi noi, pentru a tine pasul cu tehnologia. deci nu e chiar asa de imposibil.

| CinevaNou a răspuns (pentru Danzell):

Sa inteleg ca nu ai scris vreodata un program? Jocurile nu functioneaza in felul asta, sarcinile nu sunt preluate on-the-fly de gpu sau procesor. Fiecare are nevoie de instructiuni specifice. Si niciun joc nu o sa fie programat pentru o anume rezolutie... adica sa mearga mai bine pe 1080p decat pe 720p.
Iar ultima parte, e chiar invers. Jocurile apar, iar apoi producatorii optimizeaza driverii video ca sa mearga mai bine cu jocurile recente. N-ai observat release notes la vreun driver, cum se lauda cu up to 20% performance improvements pentru x joc?

| Danzell a răspuns (pentru CinevaNou):

Atunci nu stiu cum sa iti explic. mi s-a intamplat asta si nu sunt singurul

| CinevaNou a răspuns (pentru Danzell):

Dupa cum ziceam, se pot intampla multe, si nu e din cauza jocului. Poate fi si de la antivirus sau alte programe. De aia nu poti spune astfel de lucruri. Abia cand o sa rulezi un benchmark si o sa obtii in final mai multe fps cu o rezolutie mai mare, poti sa zici ca asa e.
Si eu am 100fps pe setari maxime daca stau intr-o camera mica fara inamici si ma uit intr-un perete. Iar daca ma duc intr-o zona deschisa cu multi inamici am 30 fps pe mediu. Asta nu inseamna ca e optimizat sa mearga pe rezolutie mare jocul...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rezolutia sa fie de la cea mai mica pana la cea mai mare.Sunt jocuri care se seteaza automat la rezolutia optima.Deci cel cu 1600x900 e mai bun, pentru ca un joc care cere aceasta rezolutie ca fiind optima, o sa-l joci mai..nasol pe rezolutie mai mica.dar placa grafica sa poata fi setat automat de jocul care il ai si la rezolutii mai mici de 1366x768.

| Năstasă_Iulian_1993 a răspuns:

17 e mai bun