| Bogdan549 a întrebat:

Un prieten m-a intrebat ce configuratie in 1500-2000 RON de gaming si nu-s prea sigur ce producatori sa aleg la procesor si placa video. El mi-a spus si ca ar mai avea 8 GB Ram ddr3 hiperx black si un hdd de 1TB de la un calculator cu i3 care i s-a ars.

Ajutati-ma, dau funda!
(P.S Daca puteti sa-mi dati si link de unde poate sa le cumpere mai ieftin.)

Răspuns Câştigător
| maxpaynelol a răspuns:

Www.pcg Daca vrei pe AMD. http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/1236629/ primesti cadou si 4gb ram ddr3 hyperX

| Bogdan549 explică (pentru maxpaynelol):

Ok. Interesanta oferta cu memoria ram.

10 răspunsuri:
| Aylee a răspuns:

Procesor: Intel recomand
Placa video: nVidia
Rami: oricare
Recomand SSD in locul hdd-ului.

| Bogdan549 explică (pentru Aylee):

Pai si eu ma referea si la modelele de componente @Aylee.

| Jipa95 a răspuns:

Pai tinand cont ca are memoria si hdd, daca si-ar mai cumpara si astea : http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/1236039/ ar putea rula ORICE joc nou aparut si cele ce va urma sa se lanseze foarte ok pe rezolutie full hd la cele mai inalte detalii.

| Bogdan549 explică (pentru Jipa95):

@Jipa95 sunt ok componentele, dar i3 a ai avut. Daca poti sa te mai uiti spre un procesor de la AMD. Sau daca se merita acesta http://www.pcgarage.ro/procesoare/amd/fx-8370e-33ghz-box/ macar placa de baza.

| Jipa95 a răspuns (pentru Bogdan549):

Prietene, ce am pus eu acolo este un i3 de ultima generatie, nu o pocnitoare. Este un procesor foarte performant. Daca mai are vreo 2-300 lei in plus, poate sa-si ia un i5 4460 care este un quad core cu 4 nuclee si 4 fire de executie. Sterge pe jos cu fx8370 din toate punctele de vedere.

| Bogdan549 explică (pentru Jipa95):

Adevarat cu i3-ul poate o sa-i transmit chestia asta dar de placa video s-ar merita una de la AMD?

| Jipa95 a răspuns (pentru Bogdan549):

Nu. Gtx 960 este cea mai buna alegere.

| Bogdan549 explică (pentru Jipa95):

Ok. O sa-mi notez chestile astea.

| StochitaCatalin a răspuns:

Iti recomanda un fx 6300 care isi face treaba foarte bine si o placa video de la amd, un r9 280x daca ai putea