| 1Chris1 a întrebat:

Un televizor model mai vechi pe care as vrea sa-l stric/ard cumva fara sa-si dea seama tata. Cum as putea?

13 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Ca să îl „sabotezi" trebuie să umblii un picuț în el.
se scoate din priză
Se desface una bucată capac spate
Se descarcă condensatorii(toți ca să nu mi te pomenesc cu o experiență „șocantă"(electric) folosind un cablu izolat și atângând terminalele acestora
Se face un Bypas(așa îi zice) de la ridicătorul de tensiune(transformator) fază direct pe placa ce duce la modulul de imagine(se lipește direct pe placă firul undeva la începutul ciruitului.Rezultatul va fi când tata va pornii Tv-ul să vadă meciul Tv-ul va face un „micuț" BUM! laughing))), la fel și siguranțele din casă, da ăsta e efectu secundar.Succes

| Λndrei a răspuns:

Simplu, bagi puțină apă în el și când îl pornește tatăl tău...constată că nu mai pornește haha.
Ar fi și alte metode dar astea sunt pentru oameni mai pricepuți în ale electronicii...
Dacă este un TV catodic cu electroni...mai simplu. Baftă!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Rupe si tu un fir de pe undeva

| Jipa95 a răspuns:

N-ai cum..trebuie desfacut si umblat in el. Dar de ce ai vrea sa faci asta? Presupun ca te-ai saturat de calitatea lui, si vrei sa-ti cumpere unul mai performant happy

| untu a răspuns:

Cel mai bine va sfatuiesc sa nu stricati sau sa-l ardeti, pentru ca daca pastrezi un televizor vechi mai mult timp aceasta va creste valoarea, ca cei de la muzeu ar da orice mai multi bani sa cumpere de la dvs! Vinde-l prin online la www.olx.ro(fostul mercador) sau la www.tocmai.ro/mai bine sa faci o fapta buna, sa donati televizorul dvs. la o familie saraca cu copii care nu au deloc tv sau la o familie de batrani necajiti care nu au tv sau nu-si permit sa-si cumpere unul!

| suffarstar a răspuns:

De ce sa-l distrugi? Baga-l "la naftalina", peste 50 de ani o sa scoti bani buni pe el. laughing

| AlexL28 a răspuns:

Sper sa-l arzi si apoi sa nu-ti ia nimic! Tu faci banii in casa?

| AlexandrulS a răspuns:

Te sfatuiesc sa nu il strici ca este pacat, poate altii nu il au nici pe ala vechi si l-ar vrea. Dar daca vrei sa il strici si sa nu isi dea seama cea mai buna solutie este magnetul poti lasa magnetul pe telefizor iar in cateva zile culoriile televizorului se vor amesteca adica nu o sa se mai vada clar

| Adminul000 a răspuns:

Vinde televizorul pe www.tocmai.ro sau pe www.olx.ro

| doggy123 a răspuns:

Daca televizorul functioneaza atunci iti recomand sa incerci sa-l vinzi

| stefan1998_5137 a răspuns:

Incearca sa pui un magnet pe ecran sigur se va duce imaginea.

| andreeaparaschiv a răspuns:

Mai bine vindel ca sunt mosi care vor televizor si din acei bani poate merge sa-ti iei al tv mai bun.am zis poate

| Caesarhunt a răspuns:

Ia un magnet si tine-l lipit de ecran, poate sa dureze ceva dar in timp culorile se vor inversa si se va vedea foarte prost si va fi nevoie de unul nou (o sa ajungem amandoi in iad daca ii stricam televizorul lui tac-tu)