| Raresdtr34 a întrebat:

URGENT! Salut, tocmai am luat un virus si nu mai pot da restart din fabrica la pc, din cauza ca virusul a corupt anumite fisiere din windows, calculatorul abia se misca si nu pot face nimic pe El deoarece memoria este ocupata 100%. As vrea sa sterg sistemul de operare si sa iL reinstalez de pe stick, dar nu stiu cum sa fac asta(Sa sterg sistemul de operare), va rog ajutor.

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Nu te ajuta prea mult "restart din fabrica" (banuiesc ca la Reset this PC te referi,
sau la aplicarea unui pachet de Restore de la o data anterioara)
Cel mai simplu e sa reinstalezi Windowsul,
si daca se poate, deconecteaza pentru moment al doilea mediu de stocare (in caz ca ai 2 HDD-uri, sau un SSD si un HDD, etc), daca ai asa ceva.

Trebuie sa ai sau sa faci un kit de instalare pe un stick USB, folosind alt calculator/laptop functional.
Stickul trebuie sa fie gol, sau sa contina date neimportante (se va pierde tot de pe el), si sa aiba minim 4GB, preferabil 8.

NU trebuie intrat in BIOS sa modifi litera corespunzatoare mediului de bootare, ci sa faci cum a indicat si Salontanul (cu ajutorul tastei ce deschide Meniul de Boot)

Aceasta tasta este de regula una dintre tastele F9-F12.
O gasesti destul de usor, apare in primul ecran de dupa ce apesi butonul de pornire, de regula in partea de jos, sau uneori poate fi in partea dreapta (daca BIOSUL e mai nou, de tip UEFI).
Mai jos ai doua exemple, suprapuse in aceeasi imagine.

https://www.deskdecode.com/......m0bbpu.png
**************************************************
In ecranul ce apare, identifici si selectezi stickul.

Fie o sa vezi numele lui exact (Kingston Traveller, Sony, Toshiba, etc), fie o sa apara ceva de genul:

USB - Virtual DVD
USB HDD
USB si numele stickului tau, de ex Kingston...
UEFI si apoi numele stickului
USB Flash Storage (Device)
Removable Device(s)
etc
https://www.recoverywindowspassword.com/images/tips/boot_menu.webp
********************************************
Apesi Enter, si daca ai facut totul bine, va incepe instalarea.
Cand o sa apara pe ecran Custom Install Windows Only,
alegi aceasta optiune, nu Upgrade

https://techingiteasy.files.wordpress.com/2013/02/image11.png

Cand intalnesti aceasta fereastra, daca ai mai mult de 2 intrari care ocupa mult (mai mult de 10GB de exemplu)
inseamna ca ai 2 partitii, si trebuie sa identifici partitia C (cea unde se afla inca instalat Windowsul)

https://techingiteasy.files.wordpress.com/2013/02/image12.png

Cum poti face asta?
Doar dupa marime. Trebuie sa stii cati GB ocupa.

Deasemenea, partitia C va fi reprezentata cu Drive 0 de obicei, in timp ce o alta partitie D, sau un alt HDD/SSD, cu Drive 1, etc (insa asta nu reprezinta o regula, cel mai sigur e sa o gasesti dupa marime).

Cand ai gasit-o, apesi pe Drive Options, o selectezi, si apesi Delete.

La fel faci cu partitiile mici (ascunse in Windows) ce apar aici ca acelasi Drive cu partitia C
(adica daca partitia C esti sigur ca este Drive 0, vei sterge si celelalte Drive 0 care apar.
Acestea sunt 1 sau 2 partitii de sistem, niciuna nu ar trebui sa depaseasca marimea de 1 GB).

Toate partitiile sterse de tine se vor uni sub forma unui spatiu nealocat (Unalocatted space).
Il selectezi, si apesi New.
Nu modifici nimic la cifrele acelea, doar apesi OK/ENTER...

E 99% sa se creeze din nou 1 sau 2 partiti suplimentare de sistem, una de cativa MB, cealalta de vreo 512MB.

Tu selectezi partitia mare proapat creata,
si apesi Next, pentru a incepe instalarea propriu-zisa a Windowsului.

Daca primesti un mesaj cum ca instalarea nu e posibila, revino cu detalii exacte, si te voi indruma mai concret.
(posibil sa trebuiasca sa creezi stickul cu Rufus)

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Daca nu te descurci, sau ajungi intr-un punct in care nu mai stii ce sa faci, scrie-mi pe privat ID-ul de Discord, sau nickul pentru Telegram (daca ai setat nickname pe Telegram, si nu nr de telefon)

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Bagi stick-ul in USB, pornesti calculatorul si nu-l lasi sa depaseasca faza de BIOS apasand tasta de boot-are. Nu stiu care-i tasta la tine! Poate fi tasta "Del", sau F8, sau F12, sau alta! Mai uita-te pe aici: http://bit.ly/2To9x5r
Apoi cand porneste vei ajunge la faza in care vei vedea partitiile. Daca ai avut o singura partitie vei vedea doua pentru ca este si cea de sistem care-i ascunsa in Windows. Daca ai avut doua vei vedea trei, etc. Uitata-te la imaginea Nr. 8 unde scrie "Se va deschide urmatoareafereastra.": https://bit.ly/3nZGvsq
Cand ajungi acolo dai "delete" pe fiecare in parte pana vei vedea o singura partitie. Apoi dai New si-ti alegi marimea. Daca vrei sa o faci partitionarea in doua eu zic sa faci prima partitie (C) de cel putin 80 Gb. Aia inseamna ca inmultesti 80 cu 1024 pentru ca este data in Mb. Cea de a II-a partitie poti sa o formatezi tot de acolo sau poti sa o faci din Windows. Te pozitionezi cu mouse-ul pe prima partitie mare (De cat ai facut-o tu. Atentie! Prima vaq fi o partitie mica, cea ascunsa) si ii dai next si va incepe instalarea. Restul este usor. Vezi ca sunt pe Youtube o gramada de video.