| sweetmih a întrebat:

URGENT TPU! Vreau program cu care pot sa fac filmele hd 720p sau chiar 1080p. Dau funda! :*

3 răspunsuri:
| TechnologyWebBrowsing a răspuns:

Daca faci dintr-un video de 240p sau 480p in HD o sa se distorsioneze imaginea pentru ca trebuie sa-i maresti rezolutia. E, si de exemplu daca vrei sa-l faci 720p va trebui ca inaltimea videoclipului sa fie chiar x720 sau chiar mai mult pana la 1080p. (1440x900 o sa iasa la calitate de 720p pe YouTube.) Daca ai o rezolutie de 1920x1080 calitatea pe YouTube a videoclipului va avea si calitate 720p dar si 1080p.
Ar fi o modalitate sa faci asta fara sa se distorsioneze imaginea prea mult. Daca, de exemplu, videoclipul are o rezolutie 800x600, cred eu ca ar merge sa maresti putin rezolutia pana la x720 ca de exemplu, 1024x768. Bineinteles cu cifrele astea te poti juca. In loc de x768 poti pune 720, dar totodata trebuie sa schimbi si latimea.
Ca programe poti folosi Sony Vegas si chiar si editorul de la Camtasia Studio, daca ai acest program instalat.

| LiviuAlexoiu a răspuns:

Sony vegas la setari rendare
daca e un film de 2 ore o sa iti ia ceva xD

| ONXJoker a răspuns:

Dacă am înţeles eu bine din cum ai formulat întrebarea, tu, ai un video într-o calitate să zicem 420p şi vrei să o faci HD sau FULL HD; dacă da nu prea ai cum, pentru că trebuie să mai adaugi pixeli. De unde?
Invers se poate: de la o rezolutie mai mare la una mai mică.
În schimb dacă ai videouri şi vrei să le editezi şi videourile sunt hd atunci programe de editat cel mai bun mi sa părut Sony Vegas, Adobe Premiere Pro şi dacă vrei să add efecte Adobe After Effects. Ţi-am dat acestea deoarece există şi tutorial în română.