| FazekasErvin a întrebat:

Va rog daca ma puteti ajuta laptopul meu a fost virusat cu CryptoWall si mi-am pierdut videourile si pozele cum as putea sa imi recuperez fisierele dau funda promit pentru cine ma ajuta daca le voi putea recupera sunt poze si videoclicuri importante

Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

Daca virusul cripteaza fisierele dupa care le sterge pe cele necriptate, e posibil (daca nu au fost suprascrise) sa se mai gaseasca fisiere cu programe de recuperare fisiere sterse, cum ar fi recuva de la piriform. Decriptarea nu vad sa fie posibila din ce am citit pe net. Ieri sau cu cateva zile in urma am auzit tot de aici de pe TPU de virusi de tipul asta. Nici daca se plateste nu cred ca sunt oameni de incredere sa dea codul corect si e posibil ca si codarea sa fie cu erori asa incat se poate ca nici infractorii respectivi sa nu mai poata decoda ceea ce au criptat. Am citit tot asa pe net ca ar exista si niste siteuri care dupa analizarea unui fidier criptat pot gasi un cod pentru decodare. Imi pare rau de ce ti s-a intamplat, sper sa poti recupera din fisiere si poate va da cineva un raspuns mai bun la intrebare.

3 răspunsuri:
| DenisIonut01 a răspuns:

Exact cum spune colegul halogen001.

Daca nu a criptat fisierele atunci poti sa incerci cu programe de recuperare fisiere sterse, eu n-am gasit decat programe care nu imi arata numele fisierului ci un nume aleatoriu de ex a8kc5m.jpg si atunci nu ai cum sa stii care a fost acea poza si trebuie sa salvezi in stol selectand mai multe.

| BenWilde a răspuns:

Din pacate nu merg salvate acele fisiere. Data viitoare nu mai downloada JustinBieber.exe. Si pune-ti un antivirus.