| MihaiEu14 a întrebat:

Va rog sa ma lamuriti, eu stiu ca un procesor de pc 8-core e mai bun ca unul 4-core.Am urmatoarele exemple si vreau sa imi spuneti care e mai bun si de ce e mai bun.
1)Amd fx 8320 octa core care are pretul de 599 lei--:http://www.mediagalaxy.ro/......socket-am3
2)Intel Core i7-4790 care are pretul de 1329 lei.Cum este posibil as dori sa ma lamuriti de ce asa scump fata de un 8-core---:http://www.mediagalaxy.ro/......ocket-1150

Răspuns Câştigător
| RaduTN a răspuns:

Endoryus, niciodată sa nu iţi cumperi ceva foarte scump.Sunt şanse să se ardă procesorul. Aşa cu ceva ieftin si bun n-ai treabă. Daca ţi s-a ars iti poti cumpara altul. Dar cu un cooler si ventilator bun îţi poţi tine procesorul în siguranţă.

6 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

8 core? de unde ai mai scos si asta? laughing))
INTEL CORE -e cel mai bun! Fara nici o alta discutie!
Si de ce crezi ca AMD-ul are 8 nuclee iar Intel-ul 4? laughing)
Ce vezi acolo e o serie a procesorului NU numarul de nuclee! big grin
i7 sunt ultima generatie de procesoare -adica cele mai bune existente, apoi chiar de ar fi un Intel Core i3 tot ar fi mai bun de 10 ori decat un AMD! big grin
Ar mai fi multe de spus dar... cam atat! Bafta!

| RaduTN a răspuns:

Salut.Procesorul AMD este mai bun. Are 8 nuclee, frecvenţa mare si preţul lui este acceptabil.

Bft wave

| anonim_4396 a răspuns (pentru RaduTN):

Http://cpuboss.com/cpus/Intel-Core-i7-3770K-vs-AMD-FX-8350

ce ziceai?

| RaduTN a răspuns (pentru anonim_4396):

AMD-ul este de 2 ori mai ieftin.winking

| anonim_4396 a răspuns (pentru RaduTN):

Asta stiu. inainte sa imi fac pc-ul ma batea gandul sa iau fx 6000 dar tot la i5 m-am oprit ca am vazut ca e mai bun, si daca banii erau am zis de ce nu.
deci, mai ieftin da, mai bun nu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RaduTN):

Nu am luat un procesor care face OK deci nu am probleme. in caz de as fi luat unu cu OK luam alt cooler si nu aveam treaba. nu l-am luat pentru ca e mai scump, l-am luat pentru ca e mai bun si aveam destui bani ca sa il iau. nu e ca imi cumpar piese noi in fiecare an, asa ca fac odata ceva si bun.

| RaduTN a răspuns (pentru anonim_4396):

Endoryus, niciodată sa nu iţi cumperi ceva foarte scump.Sunt şanse să se ardă procesorul. Aşa cu ceva ieftin si bun n-ai treabă. Daca ţi s-a ars iti poti cumpara altul. Dar cu un cooler si ventilator bun îţi poţi tine procesorul în siguranţă.