| FanatiKGameR a întrebat:

Va rog spuneti-mi la ce sa recurg la AMD sau la Intel deoarece doresc sa-mi fac in PC de gaming si nu pot sa ma hotarasc si placa video ce sa fia AMD sau NVIDIA am de ales intre : Placa video eVGA nVidia GeForce GTX 760, 4096MB, GDDR5, 256bit, DVI, HDMI, PCI-E uite link : http://www.emag.ro/......65CXBBBM/. AMD :http://www.emag.ro/......EQ9CKBBBM/ " Placa video Sapphire Ati Radeon Vapor-X HD7950 3072MB, GDDR5, 384bit, DVI, HDMI, PCI-E " LA PROCESOARE :
Intel : " Procesor Intel® CoreTM i5-4670K, 3.40GHz, Haswell, Socket 1150, Box " http://www.emag.ro/......EWLB0BBBM/
Si AMD : Procesor AMD FX X8 8350, 4000MHz, 16MB, socket AM3+, Box
http://www.emag.ro/......ESK4KBBBM/

VA ROG RASPUNDE-TI AM NEVOIE DE AJUTORUL VOSTRU! A si AM UITAT SA VA SPUN UN DETALIU
NU DORESC FAC FAC OC ( overclock )!

Răspuns Câştigător
| Gabi05 a răspuns:

Daca vrei sa stii acel 4670k e deblocat si platesyi bani pentru performanta 0. nu e cu nimic in plus fata de 4430.
Nu procesorul face grafica ci placa video.gtx760 2gb ddr5 e suficienta.
Daca nu e treaba noasta ce monitor iti iei, atunci de la mine nu mai ai ajutor.Vad ca la tine nu s-a aflay de limitari de rezolutie

19 răspunsuri:
| Gabi05 a răspuns:

Alege gtx760 dar varianta fara racire de tip turbina de 2gb.Nu te ajuta cu nimic daca ai 4gb.
Alege i5 fiind cel mai puternic procesor in gaming
Daca nu vei face overclock, nu e necesar sa cumperi i5 4670k
K-vine de la deblocat, adica e bun in oc.

Daca nu vei face oc recomand
I5 4430+o placa de baza B85+gtx760 2gb ddr5+sursa seasonic 520W

Ai cumparat vreo piese? daca nu, atunci lasa bugetul mai jos si te vom ajuta cu un sistem echilibrat.
Ce rezolutie are monitorul tau(raspunde, e necesar configurarii)

Răspuns utilizator avertizat
| Gabi05 a răspuns (pentru SaturniFraternitas):

Intel core i5 4670k e procesor pentru overclock.Tu ai zis ca nu vei face overclock.
4670k e mai bun ca 3570k

Nu alege procesor K(K vine de la multiplicator deblocat, adica facut pentru overclock)
Pana la urma in 3300lei vrei un pc de gaming intreg sau doar placa vide/procesor in 3300lei?

Apropo I5 4430 e la fel de bun ca 4670k

Răspuns utilizator avertizat
| Gabi05 a răspuns (pentru SaturniFraternitas):

Atunci iti fac o configuratie, poate iti place.Eu zic sa renunti la eMAG, umfla preturile, si cand fac reduceri, fac 2-3%.

Uite asa

http://www.mediadot.ro/wishlist/32126/

Răspuns utilizator avertizat
| Gabi05 a răspuns (pentru SaturniFraternitas):

Pff daca ai sti ce greseli ai facut.
1.Acei mhz la procesor nu ii vei simti in jocuri.
2.4gb ram inca sunt suficienti pentru 1 an.
3.hdd nu e varza.Toate hdd sunt la fel. Daca are buffer de 64 mb nu e mai bun cu nimic
4.sursa pusa de mine e de top.e certificata 80+ bronze.
Acea sursa tine Fx8350+gtx 680
Ti-am pus ssd daca nu ai vazut.Viteza de citire al unui ssd e de 550mb
In 5 secunde iti porneste tot windows-ul
Iar in 0. 1milisecunde iti deschide un fisier
Ssd iti face sistemul de 10x mai rapid decat hdd.Nu mai conteaza rpm si bufferu daca ai ssd.
Apropo intre sata 1 si sata 3 nu e nicio diferenta.Doar marketing. In fine faci cum vrei.Dar i5 4430 era suficient.Fiind cel mai bun procesor de gaming de pe piata

Răspuns utilizator avertizat
| Gabi05 a răspuns (pentru SaturniFraternitas):

Daca reformulezi intrebarea pe romaneste, cu semne de punctuatie ceva, poate inteleg

Răspuns utilizator avertizat
| Gabi05 a răspuns (pentru SaturniFraternitas):

Sti ceva, mai lasama.Esti chiar ra tat, fara suparare.Ce dreacu vrei? Esti noob sau iti place sa enervezi omu?
De respectat nu sti sa respecti. Daca te contrazice omu incepi si il injuri sau ii dai in cap.Vad ca nu ai cei 7 ani de acasa.

Răspuns utilizator avertizat
| Gabi05 a răspuns (pentru SaturniFraternitas):

Bai piciule,tu nu vezi ca ai probleme, eu incercam sa te ajut si tu incepi si ma injuri. Daca tu stii sa faci orice, fa-ti ma pc si nu mai posta pe TPU, ca de tu stii orice.
Cat despre comentarii, eu am 55 de raspunsuri castigatoare, tu ai doar 3 asa ca ar fi mai bine sa taci, si sa te intorci la biberon.
"Jocuri si muzica"rolling on the floor, tu vorbeai, ai poza la avatar cu minecraft, vad ca asta faci toata ziua.

| FanatiKGameR explică (pentru Gabi05):

Tampitule la pc-ul meu daaaa e prost rau am 32 GB RAM AMD FX 8350 si un Radeon HD 7990 e prost rauuu minecraft... hahaha pai ba minecrftul meu este modat la maxim ai tu PC de minecraft țoparlanu dracu si ce comonente trebuie sa ai ca sa fie grafica si sunet real? nu mai vorbi cu mine daca nu stii si nici nu ma joc mult ba chiar ma plictisesc ca am full de jocuri numai de ala nu ai pot eu... hai lasa nu voiam sa apelez la un asemenea limbaj dar te crezi destept si in fata mea degeaba ca nu ma impresionezi cu nimic.

| Gabi05 a răspuns (pentru SaturniFraternitas):

Daca vrei sa stii acel 4670k e deblocat si platesyi bani pentru performanta 0. nu e cu nimic in plus fata de 4430.
Nu procesorul face grafica ci placa video.gtx760 2gb ddr5 e suficienta.
Daca nu e treaba noasta ce monitor iti iei, atunci de la mine nu mai ai ajutor.Vad ca la tine nu s-a aflay de limitari de rezolutie