| anonim_4396 a întrebat:

Virusul politia romana.mi-a aparut o pagina in care zicea ca trebuie sa platesc ceva bani si ca mi-a fost blocat browseru web asea ca am dat restart la laptop si mia poenit inapoi nu mi s-a blocat cum am citit pe net dar se poate bloca cumva in timp sau mai incolo? am instalat si ceva antivirus nou

Răspuns Câştigător
| BroSafarii a răspuns:

Salut, ar fi 4 pasi sau chiar 1, 3 dintre ei fiind suport. pentru datile vitoare.
1. *(Cel ce este neaparat necesar) AdwCleaner - este un program simplu de folosit, care, dupa o simpla scanare si un simplu clean, iti restarteaza pc-ul cu acordul tau, dupa ce l-ai restartat iti va aparea pe desktop la deschiderea imaginii, un notepad, sau un text, in care apare ceea ce s-a sters. Stai linistit/a mereu se sterge ce e rau, eu folosind acesta m-am scapat de un motor de cautare intrus in google... care habar nu aveam cum sa-l sterg/ dezinstalez, dar facand chestia cu AdwCleaner se dezinstaleaza si sa si sters. Link - https://toolslib.net/downloads/viewdownload/1-adwcleaner/
2. * Un antivirus este mereu bine venit, poti folosi Kaspersky / Bitdefender, eu astea le folosesc cel mai mult.
3. * Malware Protection - cu el poti face o scanare care sterge programele intrus gasite si pe langa le dezinstaleaza.
4. * Advanced Systemcare 7/8 - un program, care la randul lui face o scanare cand il programezi, acesta iti arata starea calculatorului cand are nevoie de o scanare prin, urmatoarele emoticoane:
happy - stare buna
straight face - stare necesara pentru scanat
sad - stare extrem de avariata.
La randul sau, acest program vine si cu Iobit, care te ajuta in dezinstalarea programelor care sunt instalate gresit/ fara voia ta, acestea putand fiind dezinstalate si sterse in totalitate din calculator dupa restart.

Sper ca am fost de ajutor, primesc funda?

| Nicu999 a răspuns (pentru BroSafarii):

Eu nu am dac clic pe nimic cand mi-a aparut pagina cu politia pur si simplu am dar restart in cazul asta tot iau virusul?

| BroSafarii a răspuns (pentru Nicu999):

Probabil nu, dar, te sfatuiesc sa iei AdwCleaner, si eu am avut asemenea cazuri cu " virusii ", dar dupa un simplu download la acest program, si activarea acestuia, totul a fost ok, cand pornesti programul dai doar " Scan ", astepti cateva secunde/ minute, dupa care dai pe " Clean ", iti va aparea o icoana sau ceva in gen, in care tu, vei alege daca sa restartezi calculatorul sau daca il restartezi mai tarziu. Dupa restart, la deschiderea desktopului, vei avea acel text in care arata ce s-a sters. Succes. si crede-ma, ce iti dau aici nu este virus! M-am descotorosit de multe programe intrus, cu acest program.

7 răspunsuri:
| LuciWv a răspuns:

Este doar un fake
Nu este real, ceva facut de cineva care vrea sa faca bani pe urma fraierilor

| Iusty15 a răspuns:

Malwarebytes ajuta dar cea mai sigură soluție e să schimbi windows-ul și pe viitor nu mai intră pe site-uri pentru adulți suspicioasewinking ai fi uimit câte persoane se aleg cu virusul asta

| Nicu999 a răspuns (pentru Iusty15):

Si daca il las asea ce se poate intampla

| Iusty15 a răspuns (pentru Nicu999):

În unele cazuri nu se mai deschide adică rămâne blocat pe acea imagine cu poliția romană, ip-ul de net și instrucțiuni cum să scapi de el.În orice az ai primit răspunsuri foarte bune și fa ce ti-am spus cei de mai sus, în niciun caz să nu achiți acea sumă de bani ca e un truc happy multă bafta

| GeorgianaTudor1234 a răspuns:

Poti sa iti instalezi un antivirus free precum avast