| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o nelamurire.Eram pe un site al unui joc si deodata am dat click pe o pagina a site-ului care ma redirectionat catre un site porno.Eu din curiozitate am rasfoitt cateva videouri timp de 2 minute cand deodata a aparut un mesaj cu un advertisment de la politie, care mi-a blocat browseru si zicea ca trebuie sa platesc o amenda de 300 lei,am observat ca aveau si IP-ul de la net si orasul in care sunt! A trebuit sa sting pc-ul de la buton ca sa scap de chestia aia.E chiar pe bune sau e vrajeala, multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| TPUajutor a răspuns:

Buna Silas.In primul rand ai facut o greseala ca ai navigat pe un asa site deoarece poti deveni dependent de pornografie si asta este rau. Apropo ce varta ai? In ce priveste politia e o vrajeala nu are treaba politia cu istoricul de navigare al tau numai in cazu in care nu te ocupi cu prostii pe net. Daca nu ai facut nimic in afara ca ai accesat acel site nu te teme.In ce priveste adresa ta IP si locatia asta nu e deloc de speriat deoarece siteul poate detecta singur adresa ta de IP si daca obtine adresa ta Ip stie si locatia ta.Nu te speria! Da vezi nu mai naviga pe asa siteuri.Bafta

9 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Fraiere, e un virus. Un idiot mai acum o săptămână și-a omorât copilul apoi s-a sinucis, speriat de „minunea" aia...
De ANTIVIRUS ați auzit?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asa cum au spus toti este doar un virus care insa este destul de agresiv si pentru ca observ nimeni nu ti-a zis cum sa scapi de el, daca ai nevoie de o solutie in acest sens, iti dau eu una :
1. Descarca fisierul BDRemoval_Trojan_Ransom_IcePol.exe oferit de Bitdefender.
2. Copiaza fisierul pe un stick.
3. Porneste calculatorul infectat in modul Safe Mode with Command Prompt. Acest lucru il poti face apasand tasta F8 inainte de a aparea logo-ul de incarcare al Windowsului.
4. Conecteaza stick-ul intr-un port USB si ruleaza executabilul de pe stick. Aici insa va trebui sa stii ce litera este atribuita stick-ului. In cazul meu a fost litera I;
5. Scrie in fereastra aparuta (Command Prompt) I:/ (sau litera atribuita) si vei avea acces la stick.
6. Tasteaza BDRemoval_Trojan_Ransom_IcePol.exe si utilitarul va porni.
7. Dupa ce utilitarul si-a facut treaba da-i restart.
Daca ai urmat acesti pasi ar trebui ca PC-ul sa porneasca normal.
Daca nu poti tu face acestea cheama pe cineva care se pricepe. BAFTA!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ila e un virus al....cului!
Nui cumva fata lu Basescu in stanga sus in colt si in mijloc scria parca directiva anticoruptie /piratare sau ceva de genul!
Si ati apare si IP-ul cu rosu!
Daca nu scrie numele tau nu cred ca e ceva serios!
Numa daca distribui pe net asa ceva fara un acord inregistrat la stat iei amenda sau se poate deschide dosar penal.
Zic sa stai linistit si sa scanezi calculatoru!
Si eu am patit chiestea asta dupa ce ai dadeam restart si i-mi aparea tot ecranu monitorului cu alb!
Da tot i-am dat de mai multe ori restart si ctrl - alt + delete consecutiv si a disparut la un momentad!
Ista un virus foarte al d.....cu si cam greu scapi de el.
Incearca eventual sa stergi toate linkurile accesate de la Istoric!

Uite aicea ceva http://www.qdesk.ro/windows-7/virus-300-lei-amenda/

http://www.yoda.ro/......menda.html

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dar ce site-uri obscure accesezi şi tu pentru jocuri, de te redirecţionează spre un site porno? laughing

| Strwberrs a răspuns:

Buna! Stai chill. Nu patesti nimic. Nu vine politia acasa la tine si te fura. Probabil acel site nu era securizat si de aceasta ai primit acele "reclamatii" sa le zic asa; din partea "politiei". E vrajeala insa ar fi ok sa ni mai accesezi acel site ca e mai safe asa

| trixiiie a răspuns:

E un nenorocit de virus, stai liniștit. Poliția nu dă amenzi pe internet.

| LovingAdam a răspuns:

Stali linistit, e o farsa daca pot sa o numesc asa, la fel am patit si eu. ca sa iti dispara avertismentul ala, curata de tot memeoria calculatorului

| Giza_Paul_1992 a răspuns:

Salut Silas, e un virus dar nu-ti fa probleme. Acest virus poate fi sters, cu ajutorul BitDifender LABS, care ofera un removal tools gratuit. Calculatorul, insa, trebuie folosit in varianta SAFE MODE Command Prompt, fiind blocat de virus.

| Razvan_Dobrescu_1985 a răspuns:

1) Restartezi in Safe Mode with Networking
2) Downloadezi 'combofix' de pe bleepingcomputer.com
3) Rulezi combofix in Safe mode with Networking si il lasi in pace cat ruleaza.
4) Dupa ce iti apare logul, dai restart si esti bun.

Daca nu intelegi ceva use Google.