Întrebare recomandată | CrazyKiddd a întrebat:

Vreau sa imi iau un microscop...ce ar trebui sa urmăresc la el ca sa fie unul bun? Am un buget pana in 400 lei.E mai bun unul 600x sau 1200x? Imi doresc sa pot sa văd celule din sânge, plante etc. Daca imi puteți da si câteva linkuri cu modelul pe care mi-l recomandați v-as fi recunoscător!

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pnetru ce vrei tu iti ajunge unul 600x (marirea maxima). Eu am un microscop profesional, de diagnostic si folosesc practic doar maririle de 40x, 100x si 400x și foarte rar (o data la cateva sute de ore de examinare) 1000x.
In principiu, trebuie sa urmaresti sa fie microscop optic NU digital si sa aiba doua oculare nu unul. Insa bugetul tau e foarte mic, microscoapele sunt scumpe. poti sacrifica cele doua oculare (mai ales daca ai de gand sa-l folosesti doar 10-15 minute pe zi).

| CrazyKiddd explică (pentru Brigaela):

Ce parere aveti de acest microscop? Merita sa il iau? http://www.astroshop.ro/......ed/p,20473

| Brigaela a răspuns (pentru CrazyKiddd):

E ok, merita