| Marius1789 a întrebat:

Vreau sa imi montez pe un laptop un SSD de 120Gb pe care imi instalez Windows-ul. Dupa instalarea windows-ului cata memorie o sa mai am? Nu puneti instalarea update-urilor.

4 răspunsuri:
| GeorgeFlorian12 a răspuns:

Depinde de Windows!

Windows XP SP2 si SP3 ocupa in jur de 2-3 GB.

Windows 7 si Vista ocupa 23 GB.

Windows 8 si 8.1 ocupa in jur de 20 de GB.

Iar Windows XP si Vista nu sunt recomandate absolut deloc pentru SSD.

Daca planuiesti sa folosesti SSD-ul pentru jocuri, te sfatuiesc sa nu o faci. SSD-ul are nevoie de cel putin 20-25% liber din memorie pentru a functiona optim.

Plus ca, daca instalezi pe SSD jocuri care au log-uri si fisiere temporare care se tot rescriu, o sa ii folosesti ciclurile mai repede si o sa te tina mai putin.

| Marius1789 explică (pentru GeorgeFlorian12):

Eu voiam sa pun Minecraft si Counter-Strike 1.6 pe el...+Windows 8.1 Pro

| GeorgeFlorian12 a răspuns (pentru Marius1789):

Nu o sa imbunatateasca cu nimic. Jocurile online tin de Server, nu de PC-ul tau. SSD-ul imbunatateste timpul de incarcare/loading time al unui joc offline/single player.

| Marius1789 explică (pentru GeorgeFlorian12):

Oricum il joc si offline. Mersi pentru sfaturi.