| IonutR1 a întrebat:

As vrea sa imi cumpar un laptop de gaming de aproximativ 6200 de lei, stiu deja ce voi cumpara dar am intrebari legata de el. Dupa instalarea Windows-ului va trebui sa ii dau update la ceva sau sa instalez vreun driver?

Răspuns Câştigător
| GPA a răspuns:

"Știu deja ce voi cumpăra", la acel preț cea mai bună opțiune este : https://m.emag.ro/......J6NS4BBM/, cel mai performant laptop pentru bugetul tău, altceva mai bun de atât nu găsești.
Una dintre cele mai bune combinații (gtx1060 + i7 8750H) / Versiunea de la Asus cu 1050ti + i7 7700hq este mai slabă!

După ce-ai instalat Windows-ul (după ce-l activezi cu un KMS) îi pornești update-urile. Îl lași să le facă și apoi le închizi ca să nu-și facă automat (să nu consume resurse inutil și bandă de Internet).
Ca să închizi serviciul Windows update (după ce ai făcut update) deschizi "Run" și "services.msc". La Windows Update selectezi (Disable).

Apoi instalezi toate driverele de pe site-ul producătorului laptopului tău sau cu acest program : https://www.iobit.com/en/index.php?from=mobile

Foarte important! Driverul plăcii video întotdeauna trebuie instalat de pe site-ul oficial! Excluzi instalarea plăcii video de pe site-ul Asus sau din aplicații.

Placa video se updatează de aici : 1. https://www.nvidia.com/download/find.aspx (chipset Nvidia)

2. https://www.amd.com/en/support/kb/faq/gpu-131 (chipset AMD).

3 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Bineînțeles că dacă vine fără sistem de operare trebuie sa instalezi windows ul și driverele, cât și update uri.
Daca vine cu Linux și vrei windows, la fel, ștergi partiția dorita, o formatezi NTFS, apoi instalezi ce doresti, urmând update uri și driverele.
Driverele le găsești pe pagina producătorului laptopului.

| PainTech a răspuns:

Da. Nu sunt absolut necesare, dar actualizarile de sistem si instalarea ultimelor drivere compatibile sunt extrem de recomandate.

| Panamax a răspuns:

La banii astia nu are nici macar Windows instalat?
Oricum dupa un an o sa valoreze un sfert din banii platiti.