| mrBean008 a întrebat:

Vreau sa-mi iau o placa video radeon hd 7950 cat de curand.doua modele m-au atras, unul de la gigabyte si altul de la sapphire.cel de la sapphire este mai scump.ca firma,si/sau ca model, care ar fi mai bun:de la gigabyte sau de la sapphire?

5 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Gigabyte asa fara sa vad nici o placa!
Gigabyte este peste sapphire la racire si multe placi au OC din fabrica.

| introduaicinumele a răspuns (pentru neluL):

De acord, pana acum eu am avut Gigabyte-uri cu chipset nVidia si n-am avut probleme cu placile, nu se incalzesc foarte tare, au un raport pret/performanta bun. Acum starg bani de un GTX, care, mai mult ca sigur tot de la Gigabyte il voi lua. Gigabyte au produse foarte bune, eu am placa de baza, placa video, mouse si tastatura de la ei si sunt foarte multumit de ele.

| KodrutZ a răspuns:

Cel cu garantia mai lunga. Sapphire e integrator ATI/AMD traditional, au experienta mai mare decit Gigabyte la capitolul placi video. Pe de alta parte, nu are nici un sens sa te cramponezi in nume. Ia si cauta teste cu modelele care te intereseaza si decide. Nu mai fa niciodata greseala sa te iei dupa nume.

| taken a răspuns:

Vezi daca duce sursa si daca o poti conecta la sursa.S-ar putea sa trebuiasca sa schimbi sursa.

| JustM3JustABoy a răspuns:

Normal ca de la sapphire. Daca o iei pe aia de la gigabye e praf, frecventa procesorului e foarte scazuta, iar shderul degeaba e 3. o ca nu e bun de nimic, eu am avut-o si imi facea multe problemee pe un joc de gen nfs pe detalii medii. Da si tu funda!