| EdwardEddy a întrebat:

.Vreau sa-mi pun windows 7 pe 64 de biti pe o unitate cu 4 gb ran, placa video de 512 si procesorul acesta.Intel Core 2 Duo E8400.Stiu ca cel mai important este procesorul, si nu stiu daca suporta 64 de biti.

8 răspunsuri:
| heldeN a răspuns:

Avand in vedere ca ai 4gb ram, poti instala 64 bit linistit, dar sa ai minim dx9 pentru placa video pentru suport aero

| EdwardEddy explică (pentru heldeN):

Dar eu credeam ca procesorul trebuie sa poata opera pe 64 de biti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sistemele de operare pe 64 de biti sunt facute pentru un management mai bun al procesoarelor pe 64 de biti si pentru accesul la peste 4 gb RAM.

Tu nu ai nici procesor pe 64 de biti si nici peste 4 GB RAM. Daca pui un sistem de operare de 64 de biti pe calculatorul tau nu se va schimba absolut nimic.

| EdwardEddy explică (pentru anonim_4396):

Pot pune mai multi gb ram oricand, dar am vazut pe alte site-uri procesorul meu, despre care scria ca este pe 64 de biti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru EdwardEddy):

E8400 suporta intr-adevar sisteme de operare pe 64 de biti. Totusi, nefiind nici macar quad diferenta de performanta va fi insesizabila. Daca vrei sa-ti faci upgrade la RAM, atunci da, pune un OS pe 64.

| xGeorge a răspuns:

1. Windows-ul de 32 de biti este facut doar pentru PC-urile cu max. 4GB de rami
2. Windows-ul de 64 de biti poate suporta 4GB+ de rami, in concluzie este posibil sa mearga sau sa nu mearga.

2.

| EdwardEddy explică (pentru xGeorge):

Deci eu am placa de baza ddr3 pe care pot pune pana la 16 gb ram, procesorul core2duo de 3 ghz si momentan doar 4 gb RAM.dar pot pune oricand inca 4 gb, o sa imi cumpar maine.Deci va merge sau nu?