| SorinELoo7 a întrebat:

Vreau sa-mi reinstalez Windows-ul pe care il am in dual-boot cu Ubuntu 12.04 LTS. Intrebarea este: Acel Grub (cred ca asa se numeste) din care trebuie sa aleg pe ce sistem de operare vreau sa rulez, va fi afectat? Astept raspunsuri din partea celor care au in dual-boot Windows + Ubuntu, dar si din partea celorlalti care stiu.

5 răspunsuri:
| al3xander a răspuns:

GRUB este de la linux, este un boot loader, un sistem pentru a alege sistemul de operare cand deschizi calculatorul. windows-ul are un boot loader al lui dar cand instalezi ubuntu il va schimba cu GRUB. dupa poti edita GRUB-ul cu programe in linux (ubuntu) gen "grub-customizer" pentru a adauga windows-ul. ATENTIE insa cum instalezi ubuntu in dual-boot, iti recomand sa faci o partitie aparte in ext3.

| SorinELoo7 explică (pentru al3xander):

Cred ca ai inteles gresit legat de ultima propozitie: vreau sa reinstalez doar Windows-ul. Pai eu am doua partitii pentru Windows si memorie nealocata pe care este instalat Ubuntu. Automat cand voi reinstala Windows-ul voi formata doar partitia C: pe care am instalat sistemul de operare...

| al3xander a răspuns (pentru SorinELoo7):

Scuze n-am fost atent. da pai dupa ce instalezi windows-ul iti recomand sa folosesti http://neosmart.net/EasyBCD/ ca sa adaugi din nou GRUB-ul in boot loader. uite aici cum se face http://www.linuxbsdos.com/......ndows-7/2/

| AleXzpm a răspuns:

Dacă formatezi C se duce dracu Ubuntu, deci și Gub

| El3m3ntul a răspuns:

Adica tu vrei sa ai doua sisteme de operare pe acelasi pc nu? Linux Ubuntu + Windows, automat windows-ul trebuie instalat pe o alta partitie diferita de cea a Ubunt-ului.